9 porad, co zabrać w góry i jak przygotować się do wycieczki

Share this:

 

 

Zanim wyjdziemy w góry, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Tatry są piękne i wprost zachwycają, jednak powinniśmy odczuwać przed nimi respekt. Są to wysokie góry, gdzie panują odmienne warunki klimatyczne niż w dolinie, pogoda zmienia się szybko i gwałtownie, a nieumiejętność mierzenia sił na zamiary dla wielu skończyła się tragicznie. Przeczytajcie nasz krótki poradnik o tym, jak przygotować się do wycieczki w góry!

 

co zabrać w góry

 

Jeśli idziecie na spacer do dolinki, to może niekoniecznie musicie się specjalnie przygotowywać (chyba, że idziecie zimą), choć z drugiej strony może się okazać, że nieco zmienicie plany i z doliny będziecie chcieli zdobyć pobliski szczyt, warto więc być przygotowanym na różne ewentualności.

Jeśli już jednak wybieracie się w wyższe partie Tatr – na hale, nad staw, czy zdobyć konkretny szczyt lub przełęcz – musicie się odpowiednio przygotować. Od tego będzie zależeć, czy wycieczka będzie wspaniałym przeżyciem, czy zapamiętacie ją jako coś nieprzyjemnego. Od tego zależeć będzie również Wasze bezpieczeństwo.

 

1. Mierzymy siły na zamiary

Nie ma się co oszukiwać – nie każdy jest orłem sportu, dlatego jeśli na co dzień prowadzicie mało aktywny tryb życia, nie dajcie się zwieść pokusie zrobienia sobie zdjęcia na Orlej Perci. Oceńcie swoją kondycję i sprawność fizyczną obiektywnie, dobrze zastanówcie się na jak trudną trasę jesteście gotowi.

W Tatrach jest tak wiele szlaków turystycznych, że osoby o różnych poziomach sprawności fizycznej znajdą coś dla siebie. Wybranie zbyt forsującej i wymagającej trasy może skończyć się skręceniem nogi, złamaniem, zwichnięciem, albo innym, jeszcze groźniejszym wypadkiem. Pamiętajcie, że nierozruszane mięśnie i stawy oraz nieprzyzwyczajony organizm mogą różnie zareagować na nadmierny i intensywny wysiłek fizyczny: zawrotami głowy, nudnościami, omdleniami, urazami mięśni.

 

2. Dobrze zaplanowana trasa

jak przygotować się do wycieczki w góry

 

Przed wyborem trasy wycieczki zawsze należy sprawdzić jej poziom trudności i czas przejścia. Dobrze jest poczytać opisy tras, zaznajomić się z ewentualnymi trudnościami na szlaku (łańcuchy, klamry, drabinki, oblodzenia). Jeśli nie znajdziecie szacowanego czasu przejścia konkretną trasą, wystarczy wziąć mapę i obliczyć samemu. Warto zaznaczyć, ze czas przejścia podany na mapie jest uśredniony i nie uwzględnia postojów.

Przy planowaniu trasy weźcie pod to, że jesienią, zimą i wiosną w górach dość szybko robi się ciemno (szybciej niż w dolinie), a zmrok, który zastanie nas w lesie nie jest niczym przyjemnym. Warto również wiedzieć, że czasem samo zejście ze szczytu trwa dłużej niż wejście, jeśli np. idziemy inną drogą. Czasem wracamy przez dolinę, którą idzie się dość długo (np. Dolina Chochołowska, albo Dolina Kościeliska), należy więc wziąć to pod uwagę.

 

3. Sprawdzenie warunków pogodowych

 

 

Możecie to zrobić na naszej stronie. Jest to szczególnie ważne jesienią, zimą i wiosną, kiedy w górach jest śnieg i istnieje zagrożenie lawinami. Ale jest to ważne również latem, bowiem pogoda w górach ma to do siebie, że lubi nieoczekiwanie i gwałtownie się zmieniać – to, że rano świeci słońce, wcale nie oznacza, że po południu nie może przyjść burza z piorunami. Także temperatura może szybko się zmieniać, szczególnie w wyższych partiach gór.

Pamiętamy – sprawdzamy warunki pogodowe w Tatrach, a nie w Zakopanem, czy Bukowinie! Mogą być naprawdę spore różnice, między pogodą na Kasprowym, a pogodą w Zakopanem. I oczywiście, jeśli przepowiadane są deszcze, burze, opady śniegu, czy silny wiatr, rezygnujemy z wycieczki. Niebezpieczny w górach może być także upał, szczególnie dla dzieci i osób starszych – warto wziąć pod uwagę to, że przy silnym wysiłku fizycznym temperatura naszego ciała znacznie się podnosi, co może skutkować osłabieniem, zawrotami głowy i omdleniami – patrzcie: punkt 1.

 

4. Pobudka wcześnie rano

Im wcześniej wyjdziecie na szlak, tym lepiej. Szczególne ważne jest to jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy w górach bardzo szybko robi się ciemno. Dodatkowo, jeśli wyjdziecie wcześnie, unikniecie tłumów na najbardziej popularnych szlakach. Wiemy, że jesteście na wakacjach, ale naprawdę warto wyjść wcześniej: wieczorem będzie czas na zwiedzanie Krupówek, baseny termalne, ognisko albo regionalną biesiadę 🙂

 

5. Chwalimy się, dokąd idziemy

Bardzo ważna rzecz, do której wiele osób nie przywiązuje wagi. Nawet jeśli idziecie na wycieczkę z kimś, należy poinformować inną osobę  (a najlepiej kilka) o trasie i planowanym czasie powrotu. Może to być ktoś z rodziny, znajomy, albo nawet ktoś z obsługi schroniska, hotelu czy pensjonatu. Ważne, żeby w razie Waszej nieobecności do umówionej godziny, ktoś się z Wami skontaktował, albo wiedział gdzie Was szukać i powiadomił odpowiednie służby. Tylko pamiętajcie, żeby zameldować swój bezpieczny powrót, gdy już wrócicie, żeby nie wynikło nieporozumienie 🙂

 

6. Odpowiednie obuwie

jakie buty w góry

 

Bardzo, bardzo, bardzo ważna rzecz! Zbyt wiele widzi się turystów idących w klapkach na Kasprowy. I nie, to nie są żarty, takich osób jest naprawdę dużo. Wygodne buty, sznurowane, nieślizgające się, z solidną podeszwą, najlepiej osłaniające kostkę i nieprzemakalne to podstawa. Jest to najważniejszy element stroju i jeśli macie wybór, czy kupić dobre buty, czy kurtkę przeciwdeszczową, wybierzcie to pierwsze (choć kurtka też jest ważna). Nie muszą być drogie, ważne żeby były przeznaczone do górskich wycieczek albo do trekkingu terenowego.

Pamiętajcie też, że jeśli macie nowe buty i jeszcze w nich nie chodziliście, ubranie ich na całodzienną wycieczkę prawie na pewno skończy się obtarciami stóp. Buty należy rozchodzić wcześniej, choćby w domu.

 

7. Odpowiedni strój

Nie musicie wydawać milionów na oddychającą odzież, super kurtkę i markowe skarpetki. Ważne, aby Wasze ubranie było wygodne (żadnych jeansów!) i abyście dobrze się w nim czuli. Należy dostosować strój do pory roku i warunków pogodowych, panujących w górach (patrzcie: punkt 3).

Ubieramy się zawsze na cebulkę, tzn. tak, aby w razie czego móc się rozebrać lub ubrać cieplej.

Latem, jeśli wychodzimy naprawdę wcześnie rano, może być chłodno, dlatego można ubrać długie spodnie, a do plecaka zapakować krótkie spodenki na zmianę. Zawsze zabieramy też coś ciepłego (polar, bluza) oraz kurtkę przeciwdeszczową (ewentualnie pelerynę).

Jesienią i wiosną, nawet przy pięknej pogodzie, zabieramy do plecaka czapkę i rękawiczki – prawie nic nie ważą, a mogą się przydać. Należy wziąć również grubą bluzę lub polar i oczywiście kurtkę przeciwdeszczową. Warto mieć również ze sobą folię NRC, która nas ogrzeje, w razie nieoczekiwanych okoliczności.

Dobrze jest wziąć również skarpetki na zmianę i – uwaga! – nie ubieramy skarpetek tzw. „stópek”, ponieważ prawie na pewno będą się nam zsuwać i spowodują otarcia na piętach.

Pamiętajcie, że super strój i drogie buty nigdy nie zastąpią umiejętności i sprawności fizycznej. Często spotyka się turystów, którzy myślą, że mają świetny sprzęt, więc żaden szczyt im nie straszny. Zdobywać trudne szczyty i przełęcze trzeba umieć, trzeba wiedzieć jak schodzić na łańcuchach i jak wspinać się po klamrach, trzeba mieć dobrą kondycję i nie bać się ekspozycji na przepaście – nawet najlepszy sprzęt tego nie zastąpi.

 

8. Ekwipunek

 

co zabrać w góry

 

Kilka słów o rzeczach, które należy zabrać na górską wycieczkę. Numer jeden – latarka. Nawet jeśli planujecie koniec wycieczki na godzinę 13, i tak powinniście mieć latarkę. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, lepiej być przygotowanym.

Numer dwa – plastry, bandaż, nożyczki. W razie, gdyby obtarły Was buty, albo gdybyście się skaleczyli.

Numer trzy – mapa. Ale nie taka w telefonie, bo telefon może się rozładować, stracić zasięg, zepsuć, albo może zostać zgubiony. Zwykła papierowa mapa – do kupienia w każdym kiosku i prawie każdym sklepie na Podhalu. Dobrze też mieć ze sobą przewodnik.

Numer cztery – kurtka, ewentualnie peleryna przeciwdeszczowa i ciepła bluza lub polar. W razie gwałtownych zmian pogody (patrzcie: punkt 3).

Jeśli idziemy na wycieczkę jesienią lub wiosną, dobrze mieć ze sobą raki, chociaż niewielkie – znacznie ułatwią przejścia po możliwie gdzie nie gdzie zalegającym śniegu. Zima są one niezbędne!

Można wziąć ze sobą kijki trekkingowe – znacznie odciążają kolana, angażując ramiona. Szczególnie pomocne przy schodzeniu.

 

9. Jedzenie i napoje

Niestety, powszechną praktyką wśród turystów jest zabieranie w góry alkoholu. Jeśli już zeszliście ze szczytu i macie przed sobą spacerową drogę przez dolinę, to ok. Ale widok ludzi, pijących piwo na Orlej Perci mrozi krew w żyłach.

Na górską wycieczkę zabieramy wodę mineralną – 1,5 l butelka na osobę. Nie słodzone napoje gazowane, tylko wodę, ponieważ najlepiej gasi pragnienie. Dobrym pomysłem jest wzięcie termosu z herbatą lub kawą – szczególnie jesienią, zimą i wiosną. Do jedzenia bierzemy bułki, kanapki, drożdżówki, banany, jabłka i czekoladę. Produkty te dodadzą nam energii i siły.

 

Jak przygotować się do wycieczki w góry

 

 

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam przygotować się do wyjścia w Tatry. Życzymy pięknej pogody, wspaniałych widoków i udanej wycieczki!

Koniecznie pochwalcie się, jakie miejsca w Tatrach już zdobyliście, a gdzie chcielibyście pójść! Dajcie też znać, czy takie praktyczne artykuły są dla Was pomocne i czy chcecie więcej.

 

 


Share this:

1 Response

  1. Gadulec pisze:

    Bardzo ważne uwagi! Szczególnie, że coraz więcej osób chodzi w góry i niestety coraz więcej jest kompletnie nieprzygotowana…