Dojazd do Zakopanego z Warszawy i Krakowa – jak to zrobić najszybciej

Share this:

W tym roku do Krakowa latają samoloty z 20 europejskich państw, z 63 miast, większość z nich jest bezpośrednia. Jeżeli nie mieszkasz w Polsce w dwie lub trzy godziny możesz być w Karokowie, z tamtąd to tylko następne 2-3 godziny by znaleźć się w Zakopanem. Sprawdź loty tutaj: www.skyscanner.net

Miasta, z których możesz dloecieć do Krakowa:

AUSTRIA – Vienna; BELGIUM – Brussels; CYPRUS – Paphos; DENMARK – Copenhagen; FRANCE – Lyon, Marseille, Paris (BVA/CDG); FINLAND – Helsinki; GERMANY – Berlin, Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Munich, Nuremberg; GREECE – Athens; HUNGARY – Budapest; IRELAND – Dublin, Shannon; ITALY – Bologna, Cagliari, Milan (BGY/MXP), Naples, Pisa, Rome, Turin, Venice; MALTA – Malta; NETHERLANDS –  Amsterdam, Eindhoven; NORWAY – Bergen, Oslo (OSL/TRF), Atavanger, Trondheim; POLAND – Gdansk, Warsaw; PORTUGAL – Lisbon, Porto; SPAIN – Alicante, Barcelona (BCN/GRO), Madrid, Malaga, Seville, Valencia; SWEDEN – Gothenburg, Malmo, Stockholm (ARN/NYO); SWITZERLAND – Basel, Geneva, Zurich; UKRAINE – Kiev, Lviv; UNITED KINGDOM – Belfast, Birmingham, Bournemouth, Bristol, East Midlands, Edinburgh, Glasgow, Leeds Bradford, Liverpool, London (LGW/ LHR/LTN/STN), Manchester, Newcastle.

Z lotniska możesz dalej podróżować autobusem lub wynająć samochód.

Poniżej więcej informacji jak dotrzeć do Zakopanego.

Jak dojechać do Zakopanego, każdy wie – oczywiście Zakopianką! Co jednak, jeśli nie jedziemy samochodem? Albo jest szczyt sezonu turystycznego, a nie uśmiecha nam się wielogodzinne stanie w korkach? Co jeśli mamy zarezerwowany nocleg poza centrum miasta, albo nawet poza Zakopanem? Jak to wszystko zorganizować, żeby było szybko, miło i niedrogo? Dajemy gotowe odpowiedzi na dojazd do Zakopanego!

 

dojazd do zakopanego

Dojazd do Zakopanego samochodem

W dzisiejszych czasach chyba każdy kierowca posiada nawigację – jeśli nie osobne urządzenie, to chociaż GPS w telefonie. Nie ma więc problemu z wytyczeniem sobie trasy i sprawdzeniem, jak należy dostać się z punktu A do punktu B.

Jednak dojazd do Zakopanego wielu osobom sprawia problemy, ze względu na duży ruch turystyczny w sezonie, nieprzystosowane drogi, ciągłe remonty, korki… Warto w takich sytuacjach skorzystać z poniższych wskazówek.

1. Sprawdź trasę przed wyjazdem

Nawet jeśli jedziesz do Zakopanego po raz setny i drogę znasz na pamięć, sprawdź w internecie, czy obecnie na trasie nie ma żadnych remontów, gdzie postawili nowe światła i jak wygląda natężenie ruchu samochodowego. Zrób to zaraz przed wyjazdem – dzień, dwa. W tym celu możesz skorzystać z map Google, które mają opcję pokazywania natężenia ruchu, pokazują również miejsca remontów dróg. Dane z Google są zazwyczaj aktualne – przynajmniej te dotyczące korków, z remontami bywa różnie. Warto również sprawdzać aktualności na naszej stronie oraz Facebooku – zawsze informujemy o utrudnieniach na drogach 🙂

2. Przygotuj się na korki

Niestety, wielu turystów, przyjeżdżających na Podhale nie dopuszcza do siebie myśli, że kilka/kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy osób pomyślało tak jak oni: jedźmy na weekend/święta/ferie/wakacje/długi weekend do Zakopanego! Jeśli więc planujesz przyjazd na Podhale w okresie wakacji, długiego weekendu, ferii zimowych, świąt, czy Sylwestra, wiedz, że korki będą na 100%. Coraz więcej turystów przyjeżdża do Zakopanego również na weekend poza sezonem – jeśli w październiku, listopadzie, czy kwietniu jest piękna pogoda, to na Podhale przyjeżdża dużo ludzi, szczególnie w weekendy. Jednak na korki można się odpowiednio przygotować i znaleźć sposób na ich ominięcie. 

3. Nie bój się objazdów na drodze

Jeśli zapoznałeś się z dwoma powyższymi punktami i wiesz już, że na trasie będą korki, ponieważ jest sezon, albo są remonty, nie bój się zbaczać z głównej drogi, nawet jeśli jedziesz tą trasą pierwszy raz. Oczywiście, wcześniej się przygotuj. Sprawdź, którędy możesz pojechać, aby ominąć jak najwięcej korków, nie pakuj się w nie bezmyślnie, z nadzieją, że jakoś to będzie. W szczycie sezonu przejazd na trasie Zakopane-Kraków (albo Kraków-Zakopane) trwa nawet 7 godzin!

Obecnie wiele odcinków Zakopianki jest remontowane i ma to potrwać nawet do 2020 roku, ponieważ w planach jest remont całej drogi z Krakowa do Zakopanego. Oprócz tego, remontowana jest również droga z Czarnego Dunajca, przez Chochołów, do Zakopanego, która była dobrym objazdem w razie korków na Zakopiance.

Zazwyczaj największe korki tworzą się w Lubniu, Chabówce, Kilkuszowej, Białym Dunajcu i Poroninie. W szczycie sezonu bywa jednak tak, że jeden korek łączy się z drugim i mamy zakorkowaną prawie całą drogę.

  • opcją na naprawdę duże korki może okazać się droga przez Wadowice i Czarny Dunajec– nadłożymy trochę trasy, jednak będziemy jechać, a nie stać. Trzeba jednak zaznaczyć, że na odcinku Chochołów-Kościelisko (zielona trasa na mapie) również prowadzone są remonty i bardzo szybko tworzą się tam korki, można je jednak ominąć, jadąc z Czarnego Dunajca przez Nowe Bystre (czerwona trasa na mapie).

[huge_it_maps id=”9″]

  • aby ominąć najbardziej zakorkowany odcinek, tj. z Nowego Targu do Zakopanego, warto wybrać drogę przez Białkę Tatrzańską i Murzasichle (czerwona trasa na mapie). Warto jednak zwrócić uwagę, że w okresie zimowym w Białce również mogą tworzyć się korki, można je jednak ominąć, skręcając w Gronkowie na Groń i Leśnicę (zielona trasa na mapie).

[huge_it_maps id=”10″]

  • aby ominąć korki w górnej części Zakopianki, można jechać przez Mszanę Dolną i Rabkę Zdrój.

[huge_it_maps id=”11″]

Poza tym zawsze warto zwracać uwagę na wyświetlacze, znajdujące się przy drodze – są na nich informacje o remontach i szacowanym czasie przejazdu.

Dojazd do Zakopanego z Krakowa

Jeśli wybieracie się z Krakowa do Zakopanego, a nie możecie lub nie chcecie jechać samochodem, jest kilka szybkich i niedrogich sposobów. Oto one:

1. Polski Bus

Świetna opcja dla tych, którzy chcą trochę oszczędzić – jeśli znasz datę wyjazdu i z odpowiednim wyprzedzeniem zakupisz bilet, może się okazać, że zapłacisz za niego tylko złotówkę! Jeśli będziesz mieć mniej szczęścia, za bilet zapłacisz 8, 9, 10 albo 14 złotych. Standardowa cena to 20 zł, ale tych tańszych biletów jest naprawdę dużo.

Minusem Polskiego Busa jest to, że jedzie on z Warszawy, Lublina, Kołobrzegu, Gorlic, albo Berlina, więc Kraków znajduje się po drodze i czasami do Krakowa przyjeżdża z opóźnieniem. Niemniej jednak, z pewnością warto rozważyć tą opcję 🙂 Autobusy odjeżdżają z górnej płyty dworca głównego.

Rozkład jazdy i ceny można sprawdzić TUTAJ.

2. Szwagropol i Majer Bus

dojazd do zakopanego

Są to dwie najpopularniejsze linie autobusowe, kursujące między Krakowem a Zakopanem. Kursują średnio co godzinę, czasem nawet co 40 minut, więc nie ma problemu z dopasowaniem sobie czasu odjazdu. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 19 złotych. W Krakowie autobusy te odjeżdżają z dworca głównego, z górnej płyty, a po drodze zatrzymują się na AGH, Rondzie Matecznego i Borku Fałęckim. Jeśli jednak kupicie bilety przez internet, należy wsiąść na dworcu i być tam najpóźniej 10 minut przed planowanym odjazdem.

Dojazd Szwagropolem i Majer Busem to chyba najszybsza opcja – nawet jeśli jest duży ruch na drodze i korki, kierowcy doskonale wiedzą jak je ominąć i korzystają z tego. Szczególnie dotyczy to kierowców linii Szwagropol 🙂 Dodatkowym plusem jest to, że autobusy kursują 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem 25 grudnia, pierwszego dnia Wielkanocy, a w przypadku Majer Busa również 1 listopada i w Boże Ciało.

Rozkłady jazdy i ceny znajdują się tutaj: Szwagropol, Majer Bus.

3. Pociąg

Mimo, że pociąg jedzie dłużej niż autobus (około 3 godzin), to ma zasadniczą przewagę – nie stoi w korkach. Dojazd pociągiem może okazać się dobrym wyjściem w okresie ferii zimowych (szczególnie weekendów, kiedy jest zmiana turnusów), Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, weekendu majowego lub czerwcowego, a także w okresie wakacji (szczególnie w czasie weekendu). To prawda, że pojedziemy 3 godziny, ale samochodem, czy autobusem może wyjść porównywalnie, albo nawet dłużej. Bywa również tak, że w autobusie nie ma już miejsc siedzących i kierowcy biorą pasażerów na stojąco, a w pociągu zawsze jest dużo miejsca 🙂

Bilet na pociąg dla osoby dorosłej kosztuje od 14 do 25 zł, w zależności od rodzaju pociągu. Rozkład jazdy i ceny znajdują się TUTAJ.

Dojazd do Zakopanego z Warszawy

Przejazd z Warszawy do Zakopanego nie posiada już tak wielu opcji, niemniej jednak jest dość szybki i niedrogi.

1. Polski Bus

Jest to chyba najlepsza i najszybsza opcja dostania się do Zakopanego. Autobus jedzie bezpośrednio w Tatry, po drodze zatrzymując się jedynie w Radomiu, Kielcach i Krakowie. Rozkład jazdy i ceny biletów są różne, niekiedy można je kupić za złotówkę, częściej po 20, 30 lub 40 złotych.

Ceny i rozkład jazdy znajdują się TUTAJ.

2. Pociąg

Jest jedno bezpośrednie połączenie PKP pomiędzy Warszawą i Zakopanem, natomiast dobrą opcją jest również podróż z Warszawy do Krakowa pociągiem, a stamtąd dojazd do Zakopanego autobusem. Z Warszawy do Krakowa pociągi kursują dość często, natomiast na trasie Kraków-Zakopane autobusy jeżdżą średnio co godzinę, czasem nawet co pół godziny, z pewnością więc znajdziecie dogodne dla siebie połączenie.

Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić TUTAJ.

Szczegóły, odnośnie dojazdu na trasie Kraków-Zakopane znajdują się w powyżej, w punkcie Dojazd do Zakopanego z Krakowa.

Bla Bla Car

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, podróżujących w pojedynkę lub we dwójkę. Bla Bla Car to strona internetowa, która łączy kierowców z pasażerami. W wielkim skrócie wygląda to tak, że ktoś jedzie samochodem np. z Warszawy do Zakopanego, rejestruje taki przejazd na stronie Bla Bla Car i ustala cenę, za jaką jest skłonny wziąć ze sobą pasażera. Ktoś inny szuka właśnie transportu na tej samej trasie, znajduje kierowcę w serwisie Bla Bla Car, komunikują się ze sobą i jadą razem. Kierowca ponosi mniejszy koszt za paliwo, a pasażer ma szybki i niedrogi przejazd.

Obecnie Bla Bla Car jest tak rozbudowany, że można znaleźć przejazdy z Polski na drugi koniec Europy. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować: Bla Bla Car.

Dojazd poza centrum Zakopanego i do okolicznych miejscowości

Często jest tak, że nocleg mamy zarezerwowany z dala od centrum Zakopanego, albo w sąsiedniej miejscowości. Nie zawsze trzeba wtedy jechać do centrum miasta i stamtąd do pensjonatu, czy hotelu.

Jeśli mamy nocleg w którejś z poniższych miejscowości, jechanie do centrum Zakopanego nie będzie koniecznością:

1. Szaflary, Biały Dunajec, Bańska Niżna, Poronin

Jeśli jedziecie autobusem z Krakowa linii Szwagropol lub Majer Bus, wystarczy powiedzieć kierowcy, że chcecie wysiąść na przystanku w jednej z wymienionych miejscowości – ponieważ znajdują się one zaraz przy Zakopiance nie będzie z tym problemu. Inaczej jest w przypadku Polskiego Busa, który nie zatrzymuje się na przystankach po drodze.

Jeśli jedziecie pociągiem, stacje kolejowe również znajdują się w Szaflarach, Białym Dunajcu i Poroninie, możecie więc bez obaw na nich wysiąść.

2. Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska

Do tych miesjcowości możecie dostać się bezpośrednio z Krakowa – kursuje specjalna linia autobusowa firmy Szwagropol, z Krakowa do Bukowiny, przez Białkę Tatrzańską. Jeździ kilka razy dziennie i dzięki niej możecie zaoszczędzić sporo czasu (szczególnie w sezonie!) na dojazd do Zakopanego, a stamtąd do Białki.

Szczegółowy rozkład znajduje się TUTAJ.

3. Zakopane: Ustup i Harenda

Są to dzielnice Zakopanego, położone na trasie autobusu, jadącego z Krakowa do Zakopanego. Jeśli jedziecie linią Szwagropol lub Majer Bus, wystarczy poprosić kierowcę, aby zatrzymał się na Ustupie. Harenda znajduje się zaraz obok, po prawej stronie.

W przypadku pozostałych dzielnic Zakopanego i innych miejscowości, najlepiej będzie dojechać do dworca, a stamtąd złapać odpowiedniego busa. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym artykule:

https://zakopane.com/busy-zakopane-i-podhale/

Mamy nadzieję, że skorzystacie z powyższych porad i dojedziecie do Zakopanego szybko, bezpiecznie i komfortowo! Dajcie znać, czy takie porady są dla Was przydatne i o czym jeszcze chcielibyście poczytać.


Share this: