Share this:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zima w Zakopanem i na Podhalu to przede wszystkim mnóstwo świetnie przygotowanych wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu zimowego i szkółki narciarskie. Ale to nie wszystko! Podhale i Zakopane oferuje zimą znacznie, znacznie więcej! Sprawdź nasze powody, dla których warto odwiedzić Podhale zimą i co można tutaj robić!

 

 

Narty i snowboard

 

narty podhale

 

Oczywiście trzeba o tym wspomnieć, bowiem Podhale jest stolicą polskiego narciarstwa. Na jego terenie funkcjonuje mnóstwo wyciągów, o różnym stopniu trudności, tak więc zarówno osoba początkująca, jak i narciarz z doświadczeniem znajdą to coś dla siebie. Co więcej, zróżnicowane trasy zwykle znajdują się w obrębie jednego kompleksu narciarskiego, tak więc dzieci mogą spokojnie uczyć się jeździć na oślej łączce pod okiem instruktora, a dorośli szusować po bardziej wymagających trasach.

Jeśli już o instruktorach mowa, to przy każdym stoku narciarskim znajduje się szkółka, gdzie można wykupić indywidualne lekcje z instruktorem. Nawet jeśli nigdy nie jeździliście na nartach, może warto się wreszcie odważyć? 🙂 W czasie ferii zimowych dla dzieci często organizowane są również zajęcia grupowe w szkółce – trwają zwykle 2-3 godziny, podczas których dzieci, pod opieką instruktorów dopracowują swoje narciarskie umiejętności, przy okazji świetnie się bawiąc.

Jeśli nie macie swojego sprzętu, do Waszej dyspozycji są wypożyczalnie, z fachową obsługą, która pomoże Wam dobrać odpowiedni rodzaj nart, czy deskę snowboardową. Można tam również wypożyczyć kaski, kijki, czapki, rękawiczki i naostrzyć narty.

 

Lodowiska

Ale białe szaleństwo to przecież nie tylko narty i snowboard. Na Podhalu jest kilka lodowisk, często zlokalizowanych przy wyciągach narciarskich – dzięki temu nie będzie kłótni, czy jechać na łyżwy, czy na narty – jedziecie w jedno miejsce i każdy jest zadowolony. Jeśli niekoniecznie lubicie plastikowe buciory z przyczepionymi do nich dwoma deskami, może zamienicie je na buty z dwoma ostrzami? Jazda na łyżwach jest świetną formą aktywnego spędzania czasu – nie dość, że poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie, to jeszcze dotlenia organizm i wprawia w świetny nastrój.

Lodowiska na Podhalu – być może w tym sezonie zimowym jeszcze jakieś przybędą

 • Zakopane:
  • Centralny Ośrodek Sportu – największe lodowisko na Podhalu (180m2), z bardzo dobrze utrzymaną nawierzchnią i torem lodowym, ul. Bronisława Czecha 1 (obok skoczni narciarskich)
  • Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Grunwaldzka (obok Parku Miejskiego)
  • Lodowisko przy Rondzie Solidarności, ul. Nowotarska 27
  • Lodowisko na Górnej Równi Krupowej, ul. Krupówki 73
  • Lodowisko przy Ośrodku Narciarskim HARENDA, ul. Harenda 21a, tuż obok wyciągu krzesełkowego
 • Białka Tatrzańska: lodowisko i miasteczko lodowe, ul. Środkowa 183, niedaleko Ośrodka Narciarskiego Kotelnica
 • Nowy Targ: Miejska Hala Lodowa, ul. Parkowa 14
 • Czarny Dunajec: kryte lodowisko, ul. Jana Pawła II 144
 • Poronin: lodowisko przy wyciągu narciarskim „U Gruloka”, ul. Tatrzańska 7d

 

Narciarstwo biegowe

 

zima w zakopanem

 

Narty to przecież nie tylko zjazd ze stoku. Biegówki są coraz bardziej popularne, a odpowiedzią na to jest coraz więcej tras biegowych. Podhale to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego: zróżnicowane trasy, zróżnicowane ukształtowanie terenu, wspaniałe widoki i możliwość wyboru miedzy trasami to tylko niektóre z zalet.

Trasy biegowe na Podhalu:

 • Zakopane:
  • trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej – położona w centrum miasta, z pięknym widokiem na Giewont
  • trasa biegowa COS – jako jedyna na Podhalu posiada homologację FIS, sztucznie śnieżona, urozmaicona, znajduje się przy kompleksie skoczni narciarskich
  • trasy biegowe Pod Reglami – znajduje się na wzgórzach po północnej stronie Tatr, wspaniały widok na Pasma Gubałowskie, bardzo urozmaicone trasy
 • Kościelisko:
  • trasa Ośrodka Biathlonowego w Kirach, sztucznie śnieżona
  • trasa biegowa na Chotarzu – dobra trasa dla początkujących i zaawansowanych, piękne widoki
 • Ząb – trasa biegowa w najwyżej położonej wsi w Polsce! Przejazd nią jest okazją do podziwiania wspaniałej panoramy Tatr. Początek trasy – niedaleko kościoła w Zębie
 • Białka Tatrzańska – trasa biegowa Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch, sztucznie śnieżona i oświetlona, piękna panorama Tatr
 • Nowy Targ:
  • trasa przy Stacji Narciarskiej Długa Polana, jej zaletą jest sztuczne oświetlenie, znajdują się tu dwa tory do jazdy klasycznej i miejsce do jazdy łyżwą
  • trasa biegowa na lotnisku – długa i płaska trasa, bardzo dobra dla początkujących
 • Turbacz – dość wymagająca trasa, jednak widoki rekompensują wysiłek. Trasa biegnie z Obidowej na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz (1310 m.n.p.m.)

 

Górskie wycieczki

 

zima tatry

 

zima zakopane atrakcje

Tatry zimą to coś wspaniałego. Wyglądają zupełnie inaczej niż latem, kiedy to tłumy turystów wędrują po najpopularniejszych szlakach. Zimą w Tatrach jest spokojnie, a góry odsłaniają swoje groźniejsze, ale jakże wspaniałe oblicze. Zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych warto wybrać się do dolinek reglowych: Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyskiej, Białego, Olczyskiej, przejść Ścieżką nad Reglami, do Morskiego Oka, czy wejść na Nosal lub Kalatówki – nawet jeśli znacie te miejsca z letnich wycieczek, w odsłonie zimowej prezentują się zupełnie inaczej, jakbyście byli w zupełnie innym miejscu.

 

Przy dobrej pogodzie, jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem i umiejętnościami warto wybrać się nad Czarny Staw Gąsienicowy, Kasprowy, czy w Tatry Zachodnie.

 

 

 

Zimowe kuligi

Przejażdżka saniami, ciągniętymi przez konie w piękny, mroźny, słoneczny dzień? A może kulig z pochodniami w zimowy wieczór, zakończony ogniskiem z pieczeniem kiełbasek? Przejażdżka zimowym zaprzęgiem to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ci ostatnio dodatkowo mogą rozgrzać się góralskim grzańcem 🙂 Oferta zimowych kuligów jest naprawdę obszerna: przejażdżka po Zakopanem, jazda zaśnieżonymi dolinami, z ogniskiem, albo biesiadą w góralskim szałasie, przy akompaniamencie kapeli góralskiej, kulig bożonarodzeniowy, kulig sylwestrowy i noworoczny… Jest w czym wybierać 🙂

 

Kumoterki

Lub inaczej Parada Gazdowska, jest to cykliczne wydarzenie, będące góralską tradycją – takie imprezy odbywały się już podobno w latach 30. XX wieku. Rodziny góralskie z całego Podhala prezentują swoje konne zaprzęgi, aby następnie wystartować w wyścigu. Oprócz wyścigów w saniach, są również zawody skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, którego sam powozi) i ski-skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, na którym siedzi jeździec). Cała impreza jest bardzo widowiskowa i niezwykle interesująca. Wspaniała zabawa gwarantowana!

Kumoterki zwykle odbywają się w styczniu i lutym, różnych miejscowościach Podhala: Zakopanem, Białym Dunajcu, Poroninie, Kościelisku, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Ludźmierzu, Małym Cichem, Szaflarach i Zakopanem. Terminy kumoterek w 2018 roku nie są jeszcze znane, ale śledźcie nasze aktualności, na pewno Was o nich poinformujemy!

 

 

 

Zjazd na „byle czym”

Bardzo ciekawe i śmieszne zawody 🙂 Uczestniczy zjeżdżają ze stoku na własnoręcznie przygotowanych „pojazdach”. W zeszłym roku wystartowała na przykład ekipa „Kuwejtczyków”, zjeżdżająca na sankach w kształcie wielbłąda. Ludzka fantazja nie zna granic, na takich zawodach można się nieźle zainspirować 🙂 Zawody odbywają się w Białce Tatrzańskiej.

 

Akademicki Puchar Polski w Narciarstwie Alpejskim

Zawody w narciarstwie alpejskim, odbywające się każdego roku w Ośrodku Narciarskim HARENDA w Zakopanem. W imprezie biorą udział byli lub obecni członkowie Akademickiego Związku Sportowego. Ciekawa impreza, warto przyjść pokibicować 🙂

 

Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe

Cykliczna impreza, organizowana przez Aeroklub w Nowym targu i Frimę PCD Salami. Bardzo atrakcyjne i ciekawe widowisko, mające na celu promowanie sportu balonowego na Podhalu. Zawody odbywają się w marcu.

 

Sylwester w Zakopanem

Tegoroczny Sylwester już po raz drugi odbędzie się dzięki umowie podpisanej między miastem Zakopane a telewizją TVP. Na ogromnej scenie, postanowionej specjalnie na tę okazję na Równi Krupowej, w samym centrum Zakopanego, wystąpi wiele gwiazd muzyki. Nie ma jeszcze informacji, kto dokładnie zagra na Sylwestra, ale jedno jest pewne – niezapomniana zabawa gwarantowana.

W zeszłym roku, w imprezie pod gołym niebem wzięło udział ponad 60 tys. osób, a transmisję w telewizji oglądało aż 5 mln!

 

Puchar Świata w Skokach Narciarskich

 

 

Jest to impreza, której żaden szanujący się kibic skoków nie może przegapić! W tym sezonie Puchar Świata w Zakopanem odbędzie się w dniach 26 (kwalifikacje), 27 i 28 stycznia. Udział w skokach to nie tylko okazja do zobaczenia na żywo najlepszych światowych sportowców, ale również do wspierania i kibicowania naszym skoczkom na żywo. A niesamowitej atmosfery, panującej na Pucharze Świata w Zakopanem, tej radości i silnych emocji nie da się porównać z niczym innym! Kto był, ten wie 🙂

 

Góralski Karnawał

Coroczny, hucznie obchodzony góralski karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej przyciąga bardzo wiele osób. Góralskie kolędowanie, tańce zbójnickie, kumoterki, konkurs grup kolędniczych, wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie… – wspaniała impreza, mnóstwo atrakcji i niezapomniane wrażenia! W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 8-11 lutego 2018 roku.

 

Lodowy labirynt

Od niedawna, każdej zimy teren obok skoczni narciarskiej w Zakopanem zamienia się w największy w Polsce Lodowy Labirynt. Jego korytarze liczą kilkaset metrów! Obok znajduje się również Lodowy Zamek.

 

Targi Bożonarodzeniowe w Nowym Targu

Nowy Targ, jak sama nazwa wskazuje, słynie z różnego rodzaju targów i jarmarków. Jednym z bardziej znanych są Targi Bożonarodzeniowe, organizowane co roku w grudniu. Swoje produkty prezentują tam firmy z całej Polski, rękodzielnicy i artyści, a także regionalni wytwórcy, tworzący w duchu kultury góralskiej. Doskonała okazja do zaopatrzenia się w świąteczne dekoracje i prezenty.

 

Góralskie kolędowanie

Skoro już jesteśmy przy Bożym Narodzeniu, to warto wiedzieć, że w tym okresie na terenie całego Podhala odbywają się wspólne góralskie kolędowania, zazwyczaj z kapelą i tańcem góralskim. Miejsca są różne: kościoły, muzea, sale kinowe. Śledźcie naszą stronę z aktualnościami, aby być na bieżąco!

 

 

 

Jak widzicie, zima w Zakopanem i na Podhalu to nie tylko narty. A Wy, co najbardziej lubicie w Podhalu zimą? Jakie atrakcje są dla Was najbardziej interesujące? Podzielcie się opinią w komentarzu!

 

 


Share this:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

5 komentarzy

 1. Piotrek napisał(a):

  Ciekawe zestawienie zakopiańskich atrakcji. Czas ponownie odwiedzić Zakopane, tym razem zimą.

 2. Gusia napisał(a):

  Ja zimą najczęściej odwiedzam Zieleniec 😉

 3. Sandra napisał(a):

  Nigdy nie bylam w Zakopanym chyba czas to zmienic 😉

 4. Piotrek napisał(a):

  Konkretne zestawienie zimwowych atrakcji w Zakopanem.

 5. Ania napisał(a):

  To kumoterki muszą być ciekawe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *