Dolina Chochołowska jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Nic dziwnego – jest dostępna dla każdego, włączając w to małe dzieci, osoby starsze, rowerzystów, a także… psy! Nawet czworonogi mogą cieszyć się tatrzańską przyrodą w tej jedynej dolinie, do której mają wstęp.
- Trasa: Siwa Polana-Dolina Chochołowska-Schronisko PTTK-powrót tą samą drogą
- Czas wycieczki: 4-5 godzin
- Stopień trudności: łatwa
- Dla kogo: rodziny z dziećmi, osoby starsze i wszyscy, chcący odbyć spokojny i miły spacer. Do doliny można wjechać rowerem oraz wózkiem (wózek najlepiej z dobrymi, dużymi kołami, ponieważ miejscami występuje błoto i kamienie)
- Kolor szlaku: zielony
Dolina Chochołowska znajduje się w Tatrach Zachodnich, jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach– jej powierzchnia to ponad 35 km2, a długość wynosi około 10 km.
Nazwa doliny pochodzi od znajdującej się nieopodal wsi Chochołów, choć administracyjnie dolina należy do wsi Witów. Bardzo duża ilość polan spowodowała, że Chochołowska była dawniej największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach – owce wypasało tu nawet 70 juhasów, a bydło 230 pastuchów, była też bardzo duża liczba szałasów i bacówek. W XVI wieku wydobywano w niej również rudę żelaza, którą przewożono Drogą pod Reglami do huty w Kuźnicach.
Dojazd do Doliny Chochołowskiej
Sposobów dojazdu do doliny jest kilka: można przyjechać swoim samochodem i zostawić go na jednym z licznych parkingów u wylotu doliny. Z Zakopanego można dostać się tutaj często kursującymi z dworca busami, wtedy zostaniemy wysadzeni na przystanku przy głównej drodze, skąd w lewo odchodzi droga do doliny.
Chochołowska jest jedyną doliną w Tatrzańskim Parku, do której można wjechać rowerem, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzanie jej w ten sposób – wtedy już z Zakopanego można przyjechać na rowerze (trasa około 11 km).
Dolna część Doliny Chochołowskiej
Po uiszczeniu opłaty za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego, wchodzimy do doliny. Początkowo idziemy szeroką, asfaltową drogą, mijając po bokach liczne szałasy oraz kilka budek z jedzeniem. Idziemy zielonym szlakiem, czas dojścia do schroniska to około 2-2,5 godziny.
W swojej dolnej części Chochołowska tworzy głęboki wąwóz, w którym występują charakterystyczne przewężenia, tzw. bramy. Na swojej drodze spotkamy dwie: Niżnią i Wyżnią Bramę Chochołowską. Pierwsza z nich często nazywaną Skałą Kmietowicza. Znajduje się na niej tablica upamiętniająca ks. Józefa Kmietowicza oraz nieduży medalion, przypominający o wizycie w dolinie Jana Pawła II.
Górna część Doliny Chochołowskiej
Druga, górna część doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Chochołowską Wyżnią. Droga wciąż jest szeroka i wygodna, wznosi się jednak momentami lekko pod górę.
Warto zboczyć na chwilę w lewo z głównej drogi i przejść krótką ścieżką wzdłuż potoku nad Wywierzysko Chochołowskie. Jest to miejsce, w którym wypływają na powierzchnie wody podziemne, występuje na obszarach krasowych. Część wód Wywierzyska Chochołowskiego pochodzi z jaskiń, a samo źródło ma postać płytkiego (ok. 1,5 m głębokości) stawu.
W górnej części doliny będziemy przechodzić przez drugie zwężenie – Wyżnią Bramę Chochołowską. W tworzących ją masywach Bobrowca znajdują się liczne jaskinie, wśród nich największa w dolinie Szczelina Chochołowska.
Ścieżka na pewnym odcinku wyłożona jest kamieniami, przypominającymi kocie łby, może więc nieco utrudniać jazdę rowerem, czy prowadzenie wózka. Po niedługim czasie jednak znów idziemy ubitym traktem.
Polana Chochołowska i schronisko PTTK
Na Polanie Chochołowskiej droga znów wyłożona jest kamieniami i idzie lekko po górę. Mijamy szałasy góralskie i tablice informacyjne, a po prawej stronie, nad lesistymi górami, długi rząd turni, nazywany Mnichami Chochołowskimi. Wiosną polana upstrzona jest pięknymi krokusami.
Z polany warto podejść kawałek ścieżką pod las, do drewnianej kaplicy, gdzie w sezonie letnim odbywają się msze święte. Kaplica wzniesiona jest w stylu góralskim z niemalowanych desek, dach przykryty jest czarnym gontem.
Wracając do głównej drogi i idąc lekko pod górę, dochodzimy do schroniska na PTTK na Polanie Chochołowskiej, które jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Obok niego znajduje się okresowa dyżurka ratowników TOPR. Schronisko zostało spalone przez Niemców pod koniec II wojny i odbudowane w latach 50. Przy płynącym obok Chochołowskim Potoku uruchomiono na potrzeby schroniska małą elektrownię wodną. W schronisku warto spróbować przepysznej i znanej już szarlotki.
Powrót z Polany Chochołowskiej odbywa się tą samą drogą.
Szlaki turystyczne z Doliny Chochołowskiej
Dolina Chochołowska jest początkiem wielu szlaków w Tatry Zachodnie:
- żółtym szlakiem dojdziemy na Grzesia (1,5 godziny), początek szlaku przy schronisku
- zielonym szlakiem od schroniska PTTK dojdziemy na Rakoń (2,5 godziny) i Wołowiec (3 godziny)
- czerwonym szlakiem na Trzydniowiański Wierch (2,5 godziny)
- czarnym szlakiem na Siwą Przełęcz (2,5 godziny)
Oprócz tego z Doliny Chochołowskiej rozpoczyna się szlak Ścieżką nad Reglami (czarny), którą dojdziemy do Doliny Kościeliskiej, a dalej do Doliny Strążyskiej i Doliny Białego (cała trasa około 7-8 godzin). Szlak ten rozpoczyna się po lewej stronie, około godziny drogi od wejścia do Doliny Chochołowskiej.
Byliście w Dolinie Chochołowskiej? Jak Wam się podobało? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!