Zima w Zakopanem i na Podhalu to przede wszystkim mnóstwo świetnie przygotowanych wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu zimowego i szkółki narciarskie. Ale to nie wszystko! Podhale i Zakopane oferuje zimą znacznie, znacznie więcej!
Stacje narciarskie w Zakopanem i okolicach
Szkoły narciarskie w Zakopanem – ucz się jeździć z najlepszymi!
Wypożyczalnie i punkty serwisowe nart i snowboardów
Sprawdź nasze powody, dla których warto odwiedzić Podhale zimą i co można tutaj robić!
Narty i snowboard
Oczywiście trzeba o tym wspomnieć, bowiem Podhale jest stolicą polskiego narciarstwa. Na jego terenie funkcjonuje mnóstwo wyciągów, o różnym stopniu trudności, tak więc zarówno osoba początkująca, jak i narciarz z doświadczeniem znajdą to coś dla siebie. Co więcej, zróżnicowane trasy zwykle znajdują się w obrębie jednego kompleksu narciarskiego, tak więc dzieci mogą spokojnie uczyć się jeździć na oślej łączce pod okiem instruktora, a dorośli szusować po bardziej wymagających trasach.
Jeśli już o instruktorach mowa, to przy każdym stoku narciarskim znajduje się szkółka, gdzie można wykupić indywidualne lekcje z instruktorem. Nawet jeśli nigdy nie jeździliście na nartach, może warto się wreszcie odważyć? 🙂 W czasie ferii zimowych dla dzieci często organizowane są również zajęcia grupowe w szkółce – trwają zwykle 2-3 godziny, podczas których dzieci, pod opieką instruktorów dopracowują swoje narciarskie umiejętności, przy okazji świetnie się bawiąc.
Jeśli nie macie swojego sprzętu, do Waszej dyspozycji są wypożyczalnie, z fachową obsługą, która pomoże Wam dobrać odpowiedni rodzaj nart, czy deskę snowboardową. Można tam również wypożyczyć kaski, kijki, czapki, rękawiczki i naostrzyć narty.
Lodowiska
Ale białe szaleństwo to przecież nie tylko narty i snowboard. Na Podhalu jest kilka lodowisk, często zlokalizowanych przy wyciągach narciarskich – dzięki temu nie będzie kłótni, czy jechać na łyżwy, czy na narty – jedziecie w jedno miejsce i każdy jest zadowolony. Jeśli niekoniecznie lubicie plastikowe buciory z przyczepionymi do nich dwoma deskami, może zamienicie je na buty z dwoma ostrzami? Jazda na łyżwach jest świetną formą aktywnego spędzania czasu – nie dość, że poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie, to jeszcze dotlenia organizm i wprawia w świetny nastrój.
Lodowiska na Podhalu – być może w tym sezonie zimowym jeszcze jakieś przybędą
- Zakopane:
- Centralny Ośrodek Sportu – największe lodowisko na Podhalu (180m2), z bardzo dobrze utrzymaną nawierzchnią i torem lodowym, ul. Bronisława Czecha 1 (obok skoczni narciarskich)
- Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Grunwaldzka (obok Parku Miejskiego)
- Lodowisko przy Rondzie Solidarności, ul. Nowotarska 27
- Lodowisko na Górnej Równi Krupowej, ul. Krupówki 73
- Lodowisko przy Ośrodku Narciarskim HARENDA, ul. Harenda 21a, tuż obok wyciągu krzesełkowego
- Białka Tatrzańska: lodowisko i miasteczko lodowe, ul. Środkowa 183, niedaleko Ośrodka Narciarskiego Kotelnica
- Nowy Targ: Miejska Hala Lodowa, ul. Parkowa 14
- Czarny Dunajec: kryte lodowisko, ul. Jana Pawła II 144
- Poronin: lodowisko przy wyciągu narciarskim „U Gruloka”, ul. Tatrzańska 7d
Narciarstwo biegowe
Narty to przecież nie tylko zjazd ze stoku. Biegówki są coraz bardziej popularne, a odpowiedzią na to jest coraz więcej tras biegowych. Podhale to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego: zróżnicowane trasy, zróżnicowane ukształtowanie terenu, wspaniałe widoki i możliwość wyboru miedzy trasami to tylko niektóre z zalet.
Trasy biegowe na Podhalu:
- Zakopane:
- trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej – położona w centrum miasta, z pięknym widokiem na Giewont
- trasa biegowa COS – jako jedyna na Podhalu posiada homologację FIS, sztucznie śnieżona, urozmaicona, znajduje się przy kompleksie skoczni narciarskich
- trasy biegowe Pod Reglami – znajduje się na wzgórzach po północnej stronie Tatr, wspaniały widok na Pasma Gubałowskie, bardzo urozmaicone trasy
- Kościelisko:
- trasa Ośrodka Biathlonowego w Kirach, sztucznie śnieżona
- trasa biegowa na Chotarzu – dobra trasa dla początkujących i zaawansowanych, piękne widoki
- Ząb – trasa biegowa w najwyżej położonej wsi w Polsce! Przejazd nią jest okazją do podziwiania wspaniałej panoramy Tatr. Początek trasy – niedaleko kościoła w Zębie
- Białka Tatrzańska – trasa biegowa Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch, sztucznie śnieżona i oświetlona, piękna panorama Tatr
- Nowy Targ:
- trasa przy Stacji Narciarskiej Długa Polana, jej zaletą jest sztuczne oświetlenie, znajdują się tu dwa tory do jazdy klasycznej i miejsce do jazdy łyżwą
- trasa biegowa na lotnisku – długa i płaska trasa, bardzo dobra dla początkujących
- Turbacz – dość wymagająca trasa, jednak widoki rekompensują wysiłek. Trasa biegnie z Obidowej na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz (1310 m.n.p.m.)
Górskie wycieczki
Tatry zimą to coś wspaniałego. Wyglądają zupełnie inaczej niż latem, kiedy to tłumy turystów wędrują po najpopularniejszych szlakach. Zimą w Tatrach jest spokojnie, a góry odsłaniają swoje groźniejsze, ale jakże wspaniałe oblicze. Zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych warto wybrać się do dolinek reglowych: Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyskiej, Białego, Olczyskiej, przejść Ścieżką nad Reglami, do Morskiego Oka, czy wejść na Nosal lub Kalatówki – nawet jeśli znacie te miejsca z letnich wycieczek, w odsłonie zimowej prezentują się zupełnie inaczej, jakbyście byli w zupełnie innym miejscu.
Przy dobrej pogodzie, jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem i umiejętnościami warto wybrać się nad Czarny Staw Gąsienicowy, Kasprowy, czy w Tatry Zachodnie.
Zimowe kuligi
Przejażdżka saniami, ciągniętymi przez konie w piękny, mroźny, słoneczny dzień? A może kulig z pochodniami w zimowy wieczór, zakończony ogniskiem z pieczeniem kiełbasek? Przejażdżka zimowym zaprzęgiem to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ci ostatnio dodatkowo mogą rozgrzać się góralskim grzańcem 🙂 Oferta zimowych kuligów jest naprawdę obszerna: przejażdżka po Zakopanem, jazda zaśnieżonymi dolinami, z ogniskiem, albo biesiadą w góralskim szałasie, przy akompaniamencie kapeli góralskiej, kulig bożonarodzeniowy, kulig sylwestrowy i noworoczny… Jest w czym wybierać 🙂
Kumoterki
Lub inaczej Parada Gazdowska, jest to cykliczne wydarzenie, będące góralską tradycją – takie imprezy odbywały się już podobno w latach 30. XX wieku. Rodziny góralskie z całego Podhala prezentują swoje konne zaprzęgi, aby następnie wystartować w wyścigu. Oprócz wyścigów w saniach, są również zawody skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, którego sam powozi) i ski-skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, na którym siedzi jeździec). Cała impreza jest bardzo widowiskowa i niezwykle interesująca. Wspaniała zabawa gwarantowana!
Kumoterki zwykle odbywają się w styczniu i lutym, różnych miejscowościach Podhala: Zakopanem, Białym Dunajcu, Poroninie, Kościelisku, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Ludźmierzu, Małym Cichem, Szaflarach i Zakopanem. Terminy kumoterek w 2018 roku nie są jeszcze znane, ale śledźcie nasze aktualności, na pewno Was o nich poinformujemy!
Zjazd na „byle czym”
Bardzo ciekawe i śmieszne zawody 🙂 Uczestniczy zjeżdżają ze stoku na własnoręcznie przygotowanych „pojazdach”. W zeszłym roku wystartowała na przykład ekipa „Kuwejtczyków”, zjeżdżająca na sankach w kształcie wielbłąda. Ludzka fantazja nie zna granic, na takich zawodach można się nieźle zainspirować 🙂 Zawody odbywają się w Białce Tatrzańskiej.
Akademicki Puchar Polski w Narciarstwie Alpejskim
Zawody w narciarstwie alpejskim, odbywające się każdego roku w Ośrodku Narciarskim HARENDA w Zakopanem. W imprezie biorą udział byli lub obecni członkowie Akademickiego Związku Sportowego. Ciekawa impreza, warto przyjść pokibicować 🙂
Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe
Cykliczna impreza, organizowana przez Aeroklub w Nowym targu i Frimę PCD Salami. Bardzo atrakcyjne i ciekawe widowisko, mające na celu promowanie sportu balonowego na Podhalu. Zawody odbywają się w marcu.
Sylwester w Zakopanem
Tegoroczny Sylwester już po raz drugi odbędzie się dzięki umowie podpisanej między miastem Zakopane a telewizją TVP. Na ogromnej scenie, postanowionej specjalnie na tę okazję na Równi Krupowej, w samym centrum Zakopanego, wystąpi wiele gwiazd muzyki. Nie ma jeszcze informacji, kto dokładnie zagra na Sylwestra, ale jedno jest pewne – niezapomniana zabawa gwarantowana.
W zeszłym roku, w imprezie pod gołym niebem wzięło udział ponad 60 tys. osób, a transmisję w telewizji oglądało aż 7 mln!
Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Jest to impreza, której żaden szanujący się kibic skoków nie może przegapić! W tym sezonie Puchar Świata w Zakopanem odbędzie się w dniach 26 (kwalifikacje), 27 i 28 stycznia. Udział w skokach to nie tylko okazja do zobaczenia na żywo najlepszych światowych sportowców, ale również do wspierania i kibicowania naszym skoczkom na żywo. A niesamowitej atmosfery, panującej na Pucharze Świata w Zakopanem, tej radości i silnych emocji nie da się porównać z niczym innym! Kto był, ten wie 🙂
Góralski Karnawał
Coroczny, hucznie obchodzony góralski karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej przyciąga bardzo wiele osób. Góralskie kolędowanie, tańce zbójnickie, kumoterki, konkurs grup kolędniczych, wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie… – wspaniała impreza, mnóstwo atrakcji i niezapomniane wrażenia! W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 8-11 lutego 2019 roku.
Lodowy labirynt
Od niedawna, każdej zimy teren obok skoczni narciarskiej w Zakopanem zamienia się w największy w Polsce Lodowy Labirynt. Jego korytarze liczą kilkaset metrów! Obok znajduje się również Lodowy Zamek.
Targi Bożonarodzeniowe w Nowym Targu
Nowy Targ, jak sama nazwa wskazuje, słynie z różnego rodzaju targów i jarmarków. Jednym z bardziej znanych są Targi Bożonarodzeniowe, organizowane co roku w grudniu. Swoje produkty prezentują tam firmy z całej Polski, rękodzielnicy i artyści, a także regionalni wytwórcy, tworzący w duchu kultury góralskiej. Doskonała okazja do zaopatrzenia się w świąteczne dekoracje i prezenty.
Góralskie kolędowanie
Skoro już jesteśmy przy Bożym Narodzeniu, to warto wiedzieć, że w tym okresie na terenie całego Podhala odbywają się wspólne góralskie kolędowania, zazwyczaj z kapelą i tańcem góralskim. Miejsca są różne: kościoły, muzea, sale kinowe. Śledźcie naszą stronę z aktualnościami, aby być na bieżąco!
Jak widzicie, zima w Zakopanem i na Podhalu to nie tylko narty. A Wy, co najbardziej lubicie w Podhalu zimą? Jakie atrakcje są dla Was najbardziej interesujące? Podzielcie się opinią w komentarzu!