Wydarzenia w Zakopanem – ważne i ciekawe w październiku.

Share this:

Wydarzenia w Zakopanem – ważne i ciekawe w październiku.

Myli się ten, kto myśli, że Zakopane zamiera natychmiast „po sezonie”, kiedy miasto opuszczają tłumy wakacyjnych gości – wszak dzieci muszą iść do szkoły, studenci na uczelnie, dzień krótki, temperatury niższe i nie da się dłużej oszukiwać, że lato wciąż trwa. Wszystko to prawda, ale prawdą też jest, że nie ma w Zakopanem pory roku nudnej, brzydkiej, a sporo wydarzeń organizowanych jest specjalnie właśnie jesienią, która tworzy piękną oprawę, dodaje atrakcyjności budynkom, ulicom i wprowadza ludzi w dobry nastrój swą urodą.

W Zakopanem jednym z obiektów pełniących funkcję domu kultury jest Kino Sokół. Odbywają się w nim nie tylko pokazy filmów, ale też koncerty. Od lat rozważana jest inwestycja mająca na celu poprawę akustyki w celach koncertowych, byłby to znaczący krok w kulturalnym rozwoju miasta.

Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym wydarzeniom, które jeszcze w październiku czekają na gości w Zakopanem. Może któreś z nich będzie dobrą zachętą, by spontanicznie spakować się i wyruszyć pod Tatry? A może już dziś warto zaplanować przyszłoroczny urlop właśnie na styku lata i jesieni? Tegoroczna jest wyjątkowo piękna i ciepła, ale jest to w ogóle regułą, że tak, jak zakopiańczycy długo muszą czekać na nadejście wiosny, tak potem cieszą się niemal letnią pogodą wtedy, kiedy w innych częściach kraju deszcz i wiatr stają się codziennością.

18-21 października. Festiwal im. Macieja Berbeki „Inspirowane górami”.

Siódma edycja festiwalu powołanego dla uczczenia nadania praw miejskich Zakopanemu w 1933 odbywa się pod hasłem „góry”. Służy prezentacji twórczości artystów różnych dziedzin – poezji, malarstwa, filmu, muzyki – którzy inspirują się górami, ich mistyką i pięknem.
Pierwszy dzień rozpocznie się w Czerwonym Dworze – o godzinie 16.00 czeka nas wernisaż wystawy malarstwa Konsueli Madejskiej-Turskiej, o 17.00 wykład Adama Brzozy i Julity Chudko „Górskie migawki”poświęcony fotografii górskiej. O 19.00 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej dzieł Marka Kalmusa „Tybetem malowane” na Krupówkach obok oczka wodnego, Na koniec pełnego wrażeń dnia warto wybrać się na 20.00 na film „Dreamland” do „Kina Miejsce” przy ulicy Orkana 2. To nakręcony przez Staszka Berbekę dokument o ojcu Macieju, patronie festiwalu, znanej i lubianej w Zakopanem postaci. Pokaz odbędzie się z udziałem twórcy, który z pewnością, podobnie jak podczas premiery, nie będzie unikał chwili rozmowy z obecnymi. Dla wszystkich, którzy kochają góry, których dotknęła przedwczesna śmierć naszego znakomitego himalaisty na Broad Peak, którzy wreszcie chcieliby dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej zakopiańskiej rodzinie, przedstawionej w ciepły i ujmujący sposób w filmie – pozycja obowiązkowa.

Teatr Witkacego przyciąga nie tylko wspaniałymi przedstawieniami, ale też wyjątkową atmosferą, którą odczuwamy już zbliżając się do budynku. To prawdziwa świątynia sztuki, znana wszystkim zakopiańczykom, również jako miejsce koncertów.

Drugiego dnia festiwalu zaciekawić mogą rozpoczynające się już o 8 rano plenerowe warsztaty fotografii artystycznej prowadzone przez autorów wykładu z dnia poprzedniego. Od godziny 17.00 festiwal przenosi się do Teatru Witkacego. Na początku nastąpi prezentacja reprintu kroniki miasta Zakopane w teatralnej kawiarni, następnie będzie można podziwiać wystawę prac zmarłej niedawno wybitnej artystki związanej z teatrem jako scenograf przez wiele lat, a prywatnie żony Macieja Berbeki – Ewy Dyakowskiej Berbeki. Wystawa nosi tytuł „Ewa w drodze”. O godzinie 19:30 rozpoczyna się spektakl „Wanda” w wykonaniu teatru Polskiego z Bielska Białej. Darmowe zaproszenia można pobrać na stronie zakopane.pl/zaproszenia.

Trzeci dzień festiwalu odbywa się w zakopiańskim „Kinie Sokół”. O 16.00 podsumowanie projektu „Zakopane wczoraj, dziś i jutro” stowarzyszenia Pura Vida – dla tych, których ciekawi rozwój i przemiany miasta. A o 17.00 występ zespołu Carrantuohill, który zaprezentuje program muzyczno-taneczny „W irlandzkim rytmie”. Zespół był już gościem w Zakopanem i został gorąco przyjęty, stąd ponowna okazja by go zobaczyć i usłyszeć. Na ten koncert również należy pobrać bezpłatne zaproszenia.

Plac Niepodległości – usytuowany w samym centrum miasta. Pokazy kina letniego, festyny, targi staroci, parady, przedstawienia plenerowe – nie ma na nie lepszego miejsca. Dodatkową atrakcją jest piękny widok na Orlą Perć.

Ostatni dzień, to tradycyjnie uświetniająca obchody ważnych uroczystości msza święta w intencji mieszkańców Zakopanego o 15.00, a po niej recital związanej z różnymi scenami Zakopanego sopranistki Joanny Albrzykowskiej-Clifford z towarzyszeniem Andrzeja Guziaka. Msza i koncert odbędą się w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach.

12-16 października. Kolejna odsłona cyklicznej imprezy w Teatrze Witkacego, Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek świata”.

Składają się na nią liczne wydarzenia, spięte pytaniem o sens twórczości, które jest hasłem przewodnim tegorocznej edycji. Swoje spektakle, oprócz zespołu gospodarzy, zakopiańskiego teatru, zaprezentują: Mohylewski Teatr Obwodowy z Białorusi, Teatr Plexus Polaire z Francji/Norwegii oraz Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia. Wykłady tematyką nawiązującą do hasła festiwalu poprowadzą dr Michał Klinger, dr Rafał Czekaj, Paula Milczarczyk i gość specjalny – Jerzy Skolimowski, z którym rozmawiać będzie Jacek Żakowski. „Pępek świata” to także koncerty, zaśpiewają Emilia “EMiliYAH” Witkiewicz & The MightyZ All Stars, a także Teresa Mirga i Kałe Bała. Poza teatrem odbywać się będą pokazy filmowe w Kinie Miejsce przy ul. Orkana 2 – filmy Ingmara Bergmana, Stanleya Kubricka, Charlie Chaplina i Bustera Keatona oraz Jerzego Skolimowskiego. We wszystkie dni Prezentacji odbywają się warsztaty: „Wibracyjna Natura Wszechświata” prowadzone przez dr Sylwię Nadgrodkiewicz, a także „Warsztaty kreacji twórczej poprzez ruch i świadomość ciała”, których trenerem jest Anita Podkowa. W foyer Teatru można podziwiać kolaże Ewy Dyakowskiej-Berbeki. Tradycyjnie też częścią Prezentacji jest wyprawa w góry, w tym roku można wybrać się z przewodnikiem nad Zielony Staw Kieżmarski. Szczegóły całej imprezy, warunki uczestnictwa – można znaleźć na stronie http://www.witkacy.pl/aktualnosci/archiwum/187-program-pepek-swiata-2018

17-31 października. Destynacja Restauracja!

Pomnik króla Władysława Jagiełły. Usytuowany na Placu Niepodległości często bywa przyczyną zabawnych rozważań, czy w 1410 roku już istnieli górale. Oczywiście, sentencję należy rozumieć jako „W podziękowaniu pogromcy Krzyżakow – lud góralski”. Przy okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, warto wspomnieć stare dzieje i historię, w której nie raz Polacy tracili suwerenność i musieli o nią zbrojnie walczyć.

Po raz pierwszy Podhale i Zakopane wezmą udział w projekcie “Destination Restauration!”, który daje niecodzienną możliwość odwiedzenia ośmiu spośród najlepszych restauracji regionu w samym Zakopanem i czterech innych w pobliżu miasta. Ideą festiwalu jest odkrywanie różnych zakątków świata poprzez kuchnię i tradycje kulinarne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja stolików. Wszystkie szczegóły i profile restauracji można znaleźć na stronie: https://restaurantweek.pl/. Poniżej krótkie objaśnienie zasad Festiwalu zaczerpnięte ze strony organizatorów:
Rezerwacja online na www.restaurantweek.pl
Najwyższy poziom restauracji.
Trzydaniowe doświadczenie. Popisowe menu festiwalowe: przystawka, danie główne, deser.
Cena festiwalowa – 49 zł od osoby. Najlepsza okazja, aby spróbować nowych smaków, kuchni i restauracji z przyjaciółmi.
Ósmy gość gratis. Towarzyskość to zdrowie! Zaproś znajomych – świętujcie razem w jeszcze lepszej cenie!
90 minut – to czas rezerwacji. Po nim kolejni goście będą czekać na miejsce przy stoliku. To równe szanse dla Twojej wymarzonej restauracji, szansa dla wszystkich.

Biorąc udział w projekcie możesz także wygrać cenne nagrody. Na przykład bilety lotnicze i kolację w Los Angeles w trzygwiazdkowej restauracji w rankingu Michelin’a. Wystarczy wziąć udział w Tygodniu Restauracji i umieścić zdjęcie zgodnie z instrukcjami czekającymi w restauracji.
O restauracjach w Zakopanem – także tych, które nie zostały wytypowane do udziału w powyższym projekcie, ale godne są polecenia – można przeczytać w artykule „Zakopane – smacznego!”

19-27 października. Jubileuszowa XX edycja Zakopiańskiej Akademii Sztuki.

Zapoczątkowane przez Marka Markowicza 20 lat temu mistrzowskie kursy dedykowane muzyce klasycznej, dziś, po jego śmierci, organizują jego żona Barbara Markowicz i syn Marcin Markowicz, znakomity skrzypek, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Książu, kompozytor, koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Kursy, w tym roku prowadzone przez znakomitych pedagogów i artystów – skrzypków Szymona Krzeszowca, oraz Marcina Baranowskiego, a także wiolonczelistę Tomasza Strahla – co roku ściągają pod Tatry grono wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży, która chce pracować nad interpretacjami utworów, ale też skorzystać z okazji zapoznania się z góralską muzyką, tradycjami, architekturą i oczywiście z górami. Nie byłoby kursów bez udziału gości specjalnych, zżytych z festiwalem – wybitnego kompozytora Krzysztofa Meyera oraz jego żony, znanej muzykolog Danuty Gwizdalanki. Poprowadzą oni wykłady, podobnie jak stały bywalec Akademii, fizjoterapeuta Krzysztof Gieremek. Wyjątkową atrakcją będzie spotkanie z austriackim pianistą, Paulem Guldą, wieloletnim wykładowcą zakopiańskich kursów. Choć nie można uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych z profesorami, warto wybrać się na koncerty w ramach Akademii. Koncert inauguracyjny odbędzie się 21. października w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego przy Krupówkach, a wystąpi Kwartet Śląski, jeden z najlepszych zespołów kameralnych w kraju, z udziałem prof. Tomasza Strahla. Koncerty uczestników będą się odbywały codziennie o 18.00 w różnych lokalizacjach – Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, Galerii Władysława Hasiora oraz Miejskiej Galerii Sztuki – od 24 do 27 października. Wstęp na koncerty jest wolny. Szczegółowy program Zakopiańskiej Akademii Sztuki można przeczytać pod linkiem: http://zakartacademy.info/program-edycji-2018/

Trafić do Miejskiej Galerii Sztuki nie każdemu udaje się bez trudu. Pośrodku Krupówek, po prawej stronie patrząc w dół deptaka, na rogu obok restauracji Zapiecek znajduje się widoczny na zdjęciu budynek. Wejście do Galerii, miejsca wielu wystaw, spotkań i koncertów, znajduje się z boku kamienicy.

 

25-28 października. Konferencja Naukowa Muzeum Tatrzańskiego „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa. W 90. rocznicę urodzin Władysława Hasiora”.

W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą urodzin artysty, Muzeum Tatrzańskie przygotowało bogaty program wydarzeń upamiętniających tą wybitną postać. Jednym z nich jest konferencja odbywająca się w niezwykłym miejscu, Galerii Władysława Hasiora, oddziale Muzeum Tatrzańskiego mieszczącym się przy ul. Jagiellońskiej Wstęp na wydarzenie jest wolny.

27. października – Bieg Sztafet. 100 km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Stadionowy wyścig 10-osobowych sztafet na dystansie 100 km, oraz bieg otwartych “sztafet z flagą” dla wszystkich chętnych, którzy swoimi biegami na dystansie minimum 400 m wspólnie uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości. To także promocja tak obecnej w życiu mieszkańców miasta idei zdrowego stylu życia, rodzinnej aktywności sportowej i integracji. Organizatorem jest zakopiańska Fundacja HANDICAP. Informacje dostępne są na stronie www.mosir.zakopane.eu. Rejestracja dzieci, młodzieży i dorosłych do “sztafet z flagą” na bieżąco, przed biegiem. Strona organizatora: https://www.handicap-zakopane.pl

31. października. Inscenizacja Teatralna ” Rzeczypospolita Zakopiańska”.

Na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego odbędzie się w samo południe plenerowa inscenizacja teatralna upamiętniająca wydarzenie z historii miasta – wydanie odezwy dotyczącej niepodległości na terenie ówczesnej Galicji, co miało miejsce dokładnie 100 lat wcześniej, 31.X 1918 roku. Zgodnie z tym dokumentem w dniu 1 listopada ukonstytuowała się w Zakopanem Rada Narodowa złożona z przedstawicieli wszystkich warstw społecznych, której przewodniczył Stefan Żeromski.


Share this: