Wydarzenia w styczniu
Styczeń to w Polsce miesiąc ferii zimowych dla młodzieży szkolnej. To także czas, kiedy na dobre rozkręca się sezon narciarski, a temperatury pozwalają utrzymywać naśnieżenie na wszystkich stokach. Odbywa się spora ilość zawodów, tych dostępnych dla każdego amatora i tych o randze międzynarodowej. Dla dzieci i ich rodziców przygotowana jest oferta zajęć edukacyjnych i rozwojowych w Muzeum Tatrzańskim. Trwa także, rozpoczęty jeszcze w grudniu, Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni bożonarodzeniowych, w ramach którego można usłyszeć zarówno regionalne zespoły ludowe jak i znanych w kraju wykonawców estrady. Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie wydarzeń, które wciąż jeszcze przed nami w tym miesiącu. Tym razem pogrupowane nie datami, a najważniejszymi wydarzeniami.
Puchar Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim
12 stycznia rozpoczyna się szósta edycja Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim, która odbywać będzie się w styczniu i lutym 2019 r. w Zakopanem. Zawody te stanowią jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Polski Amatorów PZN 2018/2019 (Polskiego Związku Narciarskiego) oraz zaliczane są do punktacji Pucharu Polski Amatorów PZN.
Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów to cykliczna impreza sportowa organizowana przez miasto Zakopane oraz największe zakopiańskie stacje narciarskie. W tym roku zawody organizowane są na Harendzie, Polanie Szymoszkowej i Kasprowym Wierchu. Puchar został reaktywowany w sezonie zimowym 2013/2014 i cieszy się dużym zainteresowaniem narciarzy z Zakopanego oraz z całej Polski. W Pucharze mogą startować osoby, które mają ukończony 18 rok życia i nie były czynnymi zawodnikami w ciągu ostatnich 5 sezonów, oznacza to, że na stokach rywalizują zarówno amatorzy, jak i byli zawodnicy jeżdżący teraz rekreacyjnie. W tej edycji już po raz drugi rozegrane zostaną także zawody dla dzieci. Szczegóły regulaminu i zapisów na zawody, jako czynnych uczestników dostępne są na stronie PZN, jednak dla tych, którzy chcieliby po prostu pokibicować, przedstawiamy kalendarium wydarzeń. Warto śledzić na bieżąco komunikaty, czy na pewno wszystkie zawody się odbędą. Jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjały, może się zdarzyć odwołanie pojedynczych z nich.
Kalendarium zawodów.
12
stycznia
Stacja Narciarska Harenda
slalom
równoległy
(zaliczany do punktacji Pucharu Polski Amatorów- PZN
)
26 stycznia
Stacja Narciarska
Harenda
slalom SL
(eliminacje MPA oraz zaliczany do
punktacji PPA- PZN
09 lutego
Stacja Narciarska
Kasprowy Wierch
slalom gigant SG
(eliminacje MPA oraz zaliczany
do punktacji PPA- PZN)
23 lutego
Stacja Narciarska
Szymoszkowa
slalom gigant SG
1 przejazd zaliczany do V PZA, MPA i PPA- PZN,
Zgodnie z regulaminem aby znaleźć się na liście startowej, należy w ustalonym terminie wypełnić on-line zgłoszenie i wnieść opłatę startową na konto:
Dochody UMZ ; 76 1240 4748 1111 0000 48828147 – z koniecznym wpisem „Opłata wpisowa –PZA2019”
Organizatorzy proszą o zapoznanie się z regulaminem. Wszystkie techniczne informacje dotyczące poszczególnych zawodów będą pojawiać się regularnie na stronie Pucharu VI Edycja 2018/2019
Kontakt i rejestracja możliwe także na facebooku na profilu „Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim”. Biuro zawodów: ul. Kościeliska 7; 34-500Zakopane, telefon 18 206 69 50
Oferta Muzeum Tatrzańskiego
– zajęcia prowadzone w jego gmachu głównym, oraz jednej z filii – Willi Oksza.
Aby wziąć w nich udział należy się przedtem zapisać drogą mailową
14, 21, 28 stycznia oraz 4, 11, 18 lutego
WARSZTATY RODZINNE: STYLOWE ZAKŁADKI
PONIEDZIAŁKI GODZ. 11.00
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się nieco o tradycyjnym zdobnictwie stosowanym zarówno w podhalańskim stroju jak i architekturze. Po zapoznaniu się ze stałą ekspozycją etnograficzną każdy, w oparciu o zdobyta wiedzę i inspiracje, stworzy własną zakładkę do książki.
Cena biletu: 12 zł od uczestnika
Czas trwania warsztatów: 1 godzina
Muzeum Tatrzańskie, ul. Krupówki 10
Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl tel. 533 925 111
16, 18, 23, 25, 30 stycznia oraz 1, 6, 8, 13, 15, 20, 22 lutego
WARSZTATY RODZINNE: GÓRALSKIE INSPIRACJE
ŚRODY I PIĄTKI GODZ. 11.00 ()
Obrazy na szkle to wyjątkowe dzieła sztuki, głęboko osadzone w tradycji kultury podhalańskiej. Zachwycają swą bogatą kompozycją, wspaniałą grą kolorów a zarazem prostotą. Uczestnicy będą mieli możliwość wykonania samodzielnie obrazka.
Cena biletu: 12 zł od uczestnika
Czas trwania warsztatów: 2 godziny
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul Zamoyskiego 25
Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl tel. 533 925 111
12 stycznia (sobota) godz. 17.00
PODWIECZOREK Z HISTORIĄ: FIS 1929 i FIS 1939 – NARCIARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA W ZAKOPANEM
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
Prezentacja dotyczyć będzie wielkich zawodów FIS, rozegranych w Zakopanem w 1929 i 1939 roku, jako narciarskie Mistrzostwa Świata: ciekawostki, wspomnienia, unikalne zdjęcia z archiwum Muzeum.
19 stycznia (sobota) godz. 17.00
PODWIECZOREK Z HISTORIĄ: FIS 1962 TRZECIE MISTRZOSTWA ŚWIATA W ZAKOPANEM
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
Podwieczorek o trzecich i ostatnich zawodach FIS, rozegranych w lutym 1962 roku, podczas wielkich opadów śniegu. Ciekawostki z zawodów, unikatowe zdjęcia. konkursy skoków, opowieść o srebrnym medaliście Antonim Łaciaku.
5 lutego (wtorek) godz. 17.00
PODWIECZOREK Z HISTORIĄ: TO I OWO O DAWNYCH ŚNIEGACH
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
Narciarz jeździ po śniegu. Prawda znana powszechnie i fakt, ale jeśli śnieg , to jaki? Czy fantastyczny puch, wiosenny firn, zawsze pachnący lawiną, styczniowy boraks, czy też szreń łamliwa, czarna rozpacz i jasna cholera w świecie tatrzańskich śniegów. O tym wszystkim będzie można posłuchać na podwieczorku muzealnym.
OPROWADZANIE W CENIE BILETU 15, 17, 29 stycznia oraz 5 i 26 lutego
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
15 stycznia godz. 14.00
ul. Krupówki 10
Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich
Tatrzański Związek Narciarski organizuje zawody regularnie od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Do dnia dzisiejszego rozegrano łącznie 42 konkursów, w tym sześć drużynowych. Bilety na tegoroczne wydarzenie zostały w całości wyprzedane już we wrześniu. Ale i tak warto być w tym czasie w Zakopanem, pooddychać atmosferą narciarskiego święta, obejrzeć zawody wspólnie z innymi na telewizorze w jednym z barów, czy kawiarni. Zawody odbędą się w dniach 18-20 stycznia.
18.01 – kwalifikacje, 19.01 – konkurs drużynowy, 20.01 – konkurs indywidualny
World Snow Day
czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej „Bring Children to the Snow”, mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. To wielkie święto z każdym rokiem przyciąga coraz więcej sympatyków.
W dniach 20-21 stycznia odbędzie się 7 edycja Światowego Dnia Śniegu. W sobotę 20 stycznia w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal zorganizowane zostaną zawody w narciarstwie alpejskim, dzieci będą mogły także skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach. Start w zawodach i przejazdy wyciągami na stokach na których odbywają się zawody jest bezpłatny. Szczegóły na stronie internetowej Centrum – www.nosal.pl
Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…”.
Koncerty odbywają się w kościołach, po mszy. Organizatorzy podają godziny nabożeństw nie wskazując jednocześnie ścisłej godziny rozpoczęcia samego koncertu. Warto wiedzieć, że w Zakopanem, jak i na całym Podhalu przestrzega się tradycji wykonywania kolęd dopiero po świętach Bożego Narodzenia, a festiwal jest ukłonem w jej stronę. Jest on także okazją do odwiedzenia znanych zakopiańskich kościołów i podziwiania ich architektury przy melodiach znanych nam od dzieciństwa, jak i tych słyszanych może po raz pierwszy.
13 stycznia – sobota
godz.
18.00 Msza Święta a po niej koncert
Kolęd w wykonaniu Megitzy
Parafia Świętego Jana Apostoła
i Ewangelisty, Harenda 12
14 stycznia niedziela
godz.11.30 Msza
Święta a po niej koncert w wykonaniu Martyny Kasprzyckiej i zespołu
Iment Folk
Kościół Miłosierdzia Bożego, Cyrhla 37
19 stycznia -piątek
godz.18.00 Msza
Święta a po niej koncert „Przy Betelejemskik Horak” w wykonaniu
zespołu 9 Siył i Mała Ziemia Suska
Kościół
Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, ul. Bulwary Słowackiego
2
20 stycznia – sobota
godz.19.00 Msza
Święta a po niej koncert kolęd i pastorałek.
Zapraszamy serdecznie na koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w ramach X Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych. 20 stycznia w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem po mszy św. o godz. 19 wykonamy poruszające kolędy powstałe w tragicznych momentach dziejów Narodu Polskiego. Dla rozweselenia zaśpiewamy „ucieszne pastorałki” ze zbioru ks. Mioduszewskiego z roku 1843. Wśród nich nie zabraknie też nut góralskich. Kolędy usłyszymy solo, w duetach i tercecie z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Jako solistki wystąpią utalentowane, obdarzone pięknymi głosami: Katarzyna Wiwer – sopran, Joanna Bogdańska – mezzosopran, Katarzyna Pawlikowska – głos góralski. Będzie to równocześnie koncert promocyjny nagranej przez Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną jubileuszowej (15-lecie) płyty CD „Kolęduje Polska cała”.
Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, Krzeptówki 14
21 stycznia – niedziela
godz.11.30 Msza
Święta a po niej koncert w wykonaniu zespołu „Harni”
Kaplica
Najświętszej Marii Panny Matki Zbawiciela, ul. Antałówka 40
godz.18.00 Msza Święta
a po niej koncert „Jazzu Malusieńki” w wykonaniu Włodka Pawlika
i Ewy Urygi (zapowiada się hit festiwalu!)
Kościół
Ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Górce, ul.
Kaszelewskiego 9
23 stycznia – wtorek
godz.17.00 Msza
Święta a po niej koncert Kolędy Pospieszalskich
Kościół
Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30
26 stycznia – piątek
godz.
18.00 Msza Święta a po niej koncert
kolęd w wykonaniu artystów Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa –
Hanny Zbyryt i Wojciecha Inglota
Kościół
Świętego Antoniego Padewskiego, ul. Bulwary Słowackiego 33
29 stycznia – niedziela
godz.
16.00 Msza Święta a po niej koncert
„Anieli Cię przynieśli” w wykonaniu zespołu Jakubowe
Muszelki
Kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Chramcówki
19
Turnau Bedford Tour
27 stycznia, godz. 19:00
Nosalowy Dwór Resort & SPA
Zakopane, Oswalda Balzera 21d
Pierwszy koncert trasy promującej najnowszy album Grzegorza Turnaua “Bedford School” — podróż do czasów, gdy w angielskiej szkole w wolnych chwilach odtwarzał ze słuchu ulubione piosenki Lennona i McCartney’a. Jest to pierwszy projekt anglojęzyczny artysty, z udziałem muzyków zespołu “Shannon” i jego charyzmatycznej wokalistki Marii Rumińskiej. W programie utwory z repertuaru m.in. Billy Joel’a, Stinga, Queen i The Beatles. Nie zabraknie też znanych piosenek z dotychczasowych płyt Turnaua.
Bilety w cenie 80 zł, dostępne w:
ebilet.pl; Dworzec; Zakolove – Nowoczesne Centrum Turystyczne; punkty Informacji Turystycznej w Zakopanem
Jak zawsze zapraszamy również do zapoznania się z ofertą kina Giewont, Kina Sokół, Teatru Witkacego, a także odwiedzenia choćby jednego z licznych muzeów i galerii. Niebawem napiszemy również o innych atrakcjach w Zakopanem. Będziemy radzić, co zrobić, jeśli zamiast śniegu pada deszcz, albo po szaleństwie na stoku bolą nas nogi i już nie chcemy nawet patrzeć na narty.