Podhalańskie termy – zrelaksuj się!
Podhalańskie termy – zrelaksuj się!
Wiele jest rzeczy, które sprawiają, że Zakopane jest atrakcyjną miejscowością na urlop tak latem jak i zimą. Bliskość gór, widoki, wiele stoków narciarskich w okolicy, atmosfera samego miasta, atrakcje kulturalne – przyciągają tłumy. Jest jeszcze jedna atrakcja, która doskonale wkomponowuje się w wizję urlopu idealnego i dopełnia pozostałe – termy i baseny. Na Podhalu znajdziemy kilka obiektów różniących się między sobą wielkością i ofertą, każde jednak pozwolą nam zrelaksować się po męczącej wycieczce w góry czy dniu spędzonym na stoku. Będą także znakomitą alternatywą na te dni, kiedy niebo zasnute jest deszczem, góry nie chcą się odsłonić, jest zimno. Ruch i pływanie same w sobie niosą sporą dawkę radości, a jeśli do tego możemy wygrzać się w saunie, posiedzieć na sztucznej plaży, skąd w słoneczne dni rozciąga się widok na górskie szczyty – tak spędzonego urlopu nie zapomnimy. Termy oferują rozrywkę dla dzieci i dorosłych, baseny wewnętrzne i na świeżym powietrzu, posiadają też zaplecze gastronomiczne. Nieprzypadkowo więc można zakupić karnety na cały dzień – faktycznie, czas na termach mija szybko.
Sporo hoteli w Zakopanem współpracuje z wybranymi termami, spytajmy więc o to na recepcji, a może dostaniemy kupon rabatowy. Przed wizytą w wybranym obiekcie zajrzyjmy na stronę internetową, by sprawdzić parę detali – np. czy gościom udostępniane są ręczniki. Nie jest to regułą, więc lepiej się upewnić, by nie odejść z kwitkiem. Warto także zawczasu zorientować się w dojeździe i godzinach możliwego powrotu do Zakopanego, jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, aby nie okazało się, że zostaliśmy kilkanaście kilometrów od miasta późnym wieczorem i nie mamy jak wrócić. Na pewno warto spakować na wszelki wypadek kostium kąpielowy – co prawda, wiele jest sklepów sportowych w Zakopanem, które mają je cały rok w ofercie, ale po co tracić czas na poszukiwania tego idealnego. Jedynym mankamentem tutejszych obiektów jest spory tłok, jaki panuje tu w szczytowych momentach sezonu zimowego i letniego. Najlepiej na termach wypoczniemy, jeśli planujemy urlop w Zakopanem poza tymi okresami. Jest to doskonała atrakcja na sezon przejściowy, kiedy niepewna pogoda utrudnia chodzenie po górach, wyciągi narciarskie stoją, a w samym mieście panuje lekko senna atmosfera – tak uwielbiana przez mieszkańców Zakopanego. Upewnijmy się tylko, że w wybranym przez nas na urlop terminie nie będą trwały akurat prace konserwatorskie – przy tej ilości turystów, odbywają się one minimum raz w sezonie, dotyczy to także innych obiektów, schronisk, kolejki na Kasprowy i innych.
Poniżej zestawienie obiektów w Zakopanem i jego najbliższym sąsiedztwie z krótką charakterystyką. Szczegóły najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronach www obiektów lub telefonicznie.
Chochołowskie Termy
34-513 Chochołów, Chochołów 400
Tel. +48 781 300 301, +48 782 300 301
E-mai: bok@chocholowskietermy.pl
www.chocholowskietermy.pl – strona dostępna także w języku angielskim i słowackim
Godziny otwarcia obiektu: codziennie od 9 do 22. Sauny od 10 do 22.
Termy w Chochołowie to ogromny kompleks, który wyróżnia widok na góry – zarówno z basenów zewnętrznych, jak i przez przeszklone ściany z wewnątrz. Znajduje się tu 30 basenów wewnętrznych i zewnętrznych ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami, strefa lecznicza z surową wodą siarkowaną i solankową jodowaną pochodzącą prosto ze źródła termalnego, baseny zewnętrzne, stanowiska z hydromasażem, rwąca rzeka i gejzery wodne.
W Termach Chochołowskich znajduje się największe saunarium na Podhalu, a także strefa SPA ze zróżnicowaną ofertą – od specjalistycznych kąpieli, po masaże i zabiegi kosmetyczne. Są tu także sztuczne plaże – trawiasta i piaszczysta z boiskiem do piłki plażowej.
Gorący Potok
34-424 Szaflary, os. Nowe 45
Tel. +48 727 52 52 52
E-mai: info@goracypotok.pl
www.goracypotok.pl – strona dostępna także w języku angielskim, niemieckim, słowackim I rosyjskim
Godziny otwarcia: Codziennie od 9 do 22.
Szaflary położone są kilkanaście kilometrów od Zakopanego przy prowadzącej do stolicy Tatr tzw. zakopiance. Kompleks basenów jest jednak oddzielone od trasy naturalnym lasem sosnowym, ciągnącym się wzdłuż nieuregulowanego brzegu Białego Dunajca. Wykorzystywane są tu zasoby wody termalnej pochodzącej z miejscowego źródła. Do dyspozycji gości jest kompleks basenów z „surową” wodą siarkową o stosunkowo wysokiej temperaturze. Znajdziemy tu również rwącą rzekę, duży teren rekreacyjny dla dzieci, cichą strefę wellness z kąpielami borowinowymi, saunami, parną chatą, jacuzzi. Dopełnieniem są plaże – piaszczyste i trawiaste. Obiekt jest całoroczny.
Aqua Park Zakopane
34-500 Zakopane, Jagiellońska 31
Tel. +48 18 20 25 815, +48 18 20 01 122, Fax: +48 18 20 15 770
E-mai: aquapark@polskietatry.pl
www.aquapark.zakopane.pl – strona dostępna niestety tylko w języku polskim
Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 22.
To termy położone w centrum Zakopanego, kilka minut piechotą od dworca, na zboczu wzgórza Antałówki. Obiekt posiada niezwykły basen zewnętrzny na tarasie, z którego rozciąga się widok na góry. Znajdziemy tu także baseny wewnętrzne – sportowy z torami pływackimi oraz rekreacyjny z biczami i kaskadami wodnymi, gejzerami, przeciwprądami, masażami ścienno-dennymi i leżakami podwodnymi. Jest też płytki i ciepły basen dla najmłodszych. Główną atrakcję kompleksu stanowi 5 zjeżdżalni, dzika rzeka z rwącym nurtem i 6 wanien z hydromasażem. Na Świat Saun składają się sauna fińska i solankowa, kabina zimowa, biosauna, łaźnia parowa i pokój relaksacyjny. Oprócz typowo wodnych rozrywek na terenie obiektu znajdują się również: kręgielnia z pięcioma torami, fitness club i restauracja. Warto wspomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także niedawno oddany do użytku hotel o wysokim standardzie – jeśli w nim zamieszkamy, atrakcje będziemy mieli na wyciągnięcie ręki.
Terma Bania
34-405 Białka Tatrzańska, Środkowa 181
Tel. +48 18 26 125 40
E-mai: bok@termabania.pl
www.termabania.pl – strona dostępna także w języku angielskim i słowackim
Godziny otwarcia – codziennie od 9 do 22.
To jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w Polsce, bardzo atrakcyjnie położony bezpośrednio przy największym w Polsce kompleksie narciarskim Kotelnica Białczańska. Całość podzielona została na kilka stref, dostosowanych do konkretnych preferencji gości. Są tu baseny pływackie, strefa zabawy ze zjeżdżalniami strefa relaksu z basenami z wodą termalną o różnych właściwościach, również bardzo gorącą. Jest także saunarium, w saunach odbywają się codziennie w wybranych godzinach seanse zapachowe, a przynajmniej raz w miesiącu Noc Saunowa. Można wyjść na taras z ogrodem zewnętrznym z widokiem na panoramę Tatr Wysokich. Obiekt posiada szeroką ofertę drink-barów oraz restaurację.
Termy Szaflary
34-424 Szaflary, Osiedle nowe 20
Tel. +48 721 100 800
E-mai: biuro@termyszaflary.com
www.termyszaflary.com – strona dostępna także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim
Godziny otwarcia: codziennie od 8 do 22.
Ośrodek Termy Szaflary złożony jest z zespołu całorocznych basenów termalnych wewnętrznych i zewnętrznych. To kameralny obiekt, posiadający cztery baseny z wysokozmineralizowaną wodą termalną. Jest także zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, urządzenia do hydromasażu i rwąca rzeka. Na terenie kompleksu Termy Szaflary można skorzystać z sali fitness i organizowanej w niej zajęć przez profesjonalnych trenerów, oraz z masażu relaksacyjnego.
Termy Bukovina
34-530 Bukowina Tatrzańska, Sportowa 22
Tel. +48 18 20 20 070
E-mai: termy@bukovina.pl
www.termabukowina.pl – strona dostępna także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim
Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 22
Położone 15 km od Zakopanego termy to centrum rozrywki dla całej rodziny, a także ośrodek uzdrowiskowy i rehabilitacyjny. Mieści się w zacisznej okolicy otoczonej lasami z pięknym widokiem na góry. Obiekty termalne obejmująą 20 basenów, z wieloma atrakcjami dla dzieci i młodzieży, jak zjeżdżalnia oraz specjalne pływalnie dla najmłodszych. Woda pozyskiwana z tutejszych źródeł ma wybitnie lecznicze właściwości. Termy są ciekawym obiektem architektonicznym, miejscem, gdzie odbywają się imprezy kulturalno-rozrywkowe, regularnie organizowana jest Noc Basenów. Mieści się tu także restauracja.
Kąpielisko Szymoszkowa
34-500 Zakopane, Polana Szymoszkowa 2
Tel. +48 18 20 17 230
E-mai: office@szymoszkowa.pl
www.szymoszkowa.pl/kapielisko – strona dostępna także w języku angielskim i rosyjskim Godziny otwarcia: tylko w sezonie letnim, od 9 do 18
Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej jest największym i jedynym na wolnym powietrzu kąpieliskiem w Zakopanem. Woda pochodzi z odwiertu geotermalnego. Udostępnione są zjeżdżalnie, boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia leżaków oraz karczma. Atutem jest widok na panoramę Tatr i Zakopanego.