Wydarzenia w czerwcu
Wydarzenia w czerwcu
Czerwiec to ostatni z wiosennych miesięcy w Zakopanem. I jednocześnie ostatni „przed sezonem”. Jest to doskonały czas na urlop pod Tatrami, długie dni pozwalają większość czasu spędzać na rekreacyjnych spacerach i aktywności sportowej. Powoli rosną też temperatury, choć jednocześnie nieodłączną scenerią tych dni są gwałtowne burze, a po nich mgły parujące na pokrytych nareszcie bujną zielenią wzgórzach. Jest jeszcze dość spokojnie, wszelkie wakacyjne imprezy masowe na dobre rozpoczną się od lipca. Ale i w czerwcu nie brak wydarzeń, w których warto wziąć udział – od festiwali sztuki po zawody w sportach ekstremalnych. Będzie się działo!
MA Festiwal
6-9 czerwca 2019 r.
MA Festiwal to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć prace młodych artystów – uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Reprezentowane będą różne dziedziny sztuki- malarstwo, rzeźba, fotografia, muzykę autorska i performance. Celem MA Festiwalu jest m.in. zainteresowanie starszych pokoleń sztuką nowoczesną i niekonwencjonalną, uprawianą przez młodzież na coraz większą skalę. Festiwal zakończy aukcja charytatywna wybranych prac. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie młodych ludzi, którzy ulegli wypadkom uniemożliwiającym im realizowanie swoich pasji. Festiwal odbywa się w galeriach autorskich, kawiarniach artystycznych na terenie Zakopanego, a także w Dworcu Tatrzańskim, gdzie na zakończenie festiwalu, 9 czerwca o 19.00 rozpocznie się koncert zespołów Lost InDeSyti i KDM, któremu będzie towarzyszyć aukcja charytatywna.
***
192.Wieczór na Harendzie. Justyna Bargielska i “Dziecko z darów”
Harenda – Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12a, 34-500 Zakopane
8 czerwca 19:00 – 21:00
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 192. Wieczór na Harendzie. Rozmowę z Justyną Bargielską o najnowszym – wydanym po pięcioletniej przerwie – tomie poetyckim “Dziecko z darów” (Wydawnictwo Wolno, 2019) w Domu Poezji poprowadzi Karol Jaworski.
***
II Bieg Hasiora, organizowany w tym roku w ramach jubileuszu 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego
16 czerwca. 9:30-12.00. Trasa: Kuźnice – Galeria im. Władysława Hasiora (5 km).
W tym roku, oprócz kategorii otwartej oraz kategorii wiekowych, przewidziana jest także kategoria specjalna dla pracowników muzeów (szczegóły w regulaminie). Dla zwycięzców są przygotowane nagrody pieniężne. Każdy zgłoszony uczestnik otrzyma medal oraz pamiątkową koszulkę (edycja limitowana). Partner: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Start będzie miał miejsce w Kuźnicach na wysokości sklepu
Gama – godzina 9.30
Zakończenie zawodów godzina 10.30 – Galeria Władysława Hasiora.
Uroczysta dekoracja zwycięzców odbędzie się po zakończeniu biegu, o godz.
12.00, przy Galerii Władysława Hasiora.
Zgłoszeń można dokonywać od dnia 8 maja do 13 czerwca drogą elektroniczną na stronie internetowej www.mosir.zakopane.eu
***
Kolekcjonerskie Targi Staroci, Zakopane
ul. generała Andrzeja Galicy 8 ( obok Placu Niepodległości)
od 19 do 23 czerwca, w godz. 9-21.
Okazja by kupić antyki – winyle, meble, porcelanę, biżuterię, stare lalki, albo… sanie
***
Rajd „Dookoła Tatr”
29 czerwca, start w Kościelisku
Rajd kolarski organizowany przez Fundację Majowe Granie. Do pokonania jest 200 km trasy niezależnie od warunków pogodowych. Wyzwanie ekstremalne. Zapisy i informacje szczegółowe pod linkiem:
***
Zawody Red Bull na Wielkiej Krokwi
29 czerwca w godz. 12-18, ul. Bronisława Czecha
Sprint pod górę największej w kraju skoczni narciarskiej to wyzwanie dla najwytrwalszych i najmocniejszych biegaczy. 400 metrów morderczego biegu pod górę po raz drugi przyciągnie odważnych. Zapisy przez Internet możliwe są do 27 czerwca, koszt rejestracji 109 zł, można się też zapisać w biurze zawodów w ostatniej chwili, jeśli będą jeszcze dostępne miejsca. Szczegółowy harmonogram imprezy oraz formularze zgłoszeń dostępne pod linkiem: https://www.redbull.com/pl-pl/events/rb400-zakopane
***
Zakopiańska Kolekcja Sztuki
Wystawa połączonych kolekcji Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki
ul. Krupówki 41
do 14 lipca
Wystawą pt. „Zakopiańska Kolekcja Sztuki” Miejska Galeria Sztuki po raz pierwszy udostępnia szerokiej publiczności niezwykle bogaty zbiór sztuki polskiej gromadzony w ciągu 5 dekad. Kolekcja zróżnicowana w zakresie środków i dyscyplin od malarstwa poprzez rzeźbę, grafikę i tkaninę artystyczną jest reprezentatywnym i komplementarnym obrazem różnorodności zjawisk, nurtów i postaw twórczych. Pełna zawartość tego pieczołowicie przez lata gromadzonego zbioru, nie była dotąd znana i udostępniana szerokiemu gronu odbiorców i amatorów sztuki.
***
“Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu”
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane.
czynne do końca lipca
Wystawa jubileuszowa z okazji 130 rocznicy powstania Muzeum. Udostępnione zbiory zwykle niedostępne dla zwiedzających.
***
Warsztaty sztuki i rękodzieła podhalańskiego
Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem, ul. Kasprusie 27.
Cały czerwiec
W czerwcu warsztaty prowadzone są w zakresie haftu białego (7, 14 i 28 czerwca), haftu kolorowego (3, 10, 17, 24 czerwca), wyrobu kierpców, pasek, torebek (4, 11, 18, 25czerwca), dziergania na drutach( 5, 12, 19, 25 czerwca), a także wiedzy o dudach podhalańskich (6, 13, 27 czerwca).
Zapisy na warsztaty pod adresem e-mail: warsztaty@zakopane.pl
Szczegółowe informacje pod nr. tel: +48 661 601 651. Ilość miejsc ograniczona.
***
Wystawa Czasowa – „Zakopane zaprasza”
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego
do 23 czerwca
Wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Prezentowana kolekcja obejmuje okres od roku 1906 do 1948. Większość to prace z okresu dwudziestolecia międzywojennego (1918–1939) drukowane z okazji licznych imprez sportowych jak: zawody narciarskie, rajdy automobilowe oraz typowe reklamowe plakaty zakopiańskich firm produkujących narty, i szkółek narciarskich . Swoją reprezentację ma także plakat turystyczny reklamujący uroki zimowego Zakopanego. W zbiorze znalazły się również, nieliczne, plakaty wydane z okazji imprez folklorystycznych oraz jeden plakat filmowy.
Autorami plakatów są najwięksi polscy twórcy, tacy jak Stefan Norblin, Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski, Kazimierz Mann. Najstarszym prezentowanym plakatem jest dzieło anonimowego twórcy, reklamujące „Wieczór pieśni Zygmunta Zawrockiego w Lilianie” z 1906 roku.
W czerwcu zapraszamy także, jak przez cały rok, do miejscowych kin Sokół, Giewont i Kino Miejsce, a także Teatru Witkacego, Kawiarni Kmicic i wszystkich zakopiańskich galerii i muzeów. Uwaga! W niektórych źródłach możemy natknąć się jeszcze na informację, że finał akcji „Czyste Tatry” odbywa się pod koniec czerwca. Został on jednak przesunięty na koniec lipca, o czym napiszemy szerzej za miesiąc.