Wydarzenia w sierpniu

Share this:

Wydarzenia w sierpniu

Sierpień kulturą stoi. W słowach tych nie ma cienia przesady. W Zakopanem i okolicach to właśnie w sierpniu jest największa kumulacja wydarzeń kulturalnych. Festiwale muzyczne, folklorystyczne, kulinarne, literackie, do tego stała oferta muzeów, Teatru Witkacego – nie sposób być wszędzie i uczestniczyć w każdym wydarzeniu. A przecież, jest lato, więc kto tylko ma siłę, niech idzie w góry. Może warto skorzystać z oferty wycieczek i zajęć terenowych organizowanych przez TPN lub PTTK? Na pewno nie warto bać się kapryśnej letniej aury. Nawet, gdy słońce nie dopisze, weźmy parasol w dłoń i idźmy – na spotkanie z kulturą we wszystkich jej odsłonach. Będzie co wspominać!

Festiwale:

Hej fest – edycja czwarta „Muzyki z widokiem na Tatry”. Koncerty polskich wykonawców, głównie gwiazd starszej generacji, ale też nowo odkrytych. Odbywają się na Gubałówce, bilety są już dostępne w przedsprzedaży, kosztują 39 zł. Cena obejmuje wjazd i jazd kolejką szynową na Gubałówkę. Zakup biletów możliwy na https://www.hejfest.pl/ po kliknięciu w przyciski „Kup bilet na PKL.pl”. Bilety w dniu koncertu, kupowane na miejscu, kosztują 45 zł. Imprezy rozpoczynają się o 16:00, występy głównych gwiazd o 17:00 i 20:00.

3.08 Wilki, Lady Pank

10.08 Bednarek, Dżem

17.08 LemON, IRA

24.08 Kasia Kowalska, Andrzej Piaseczny

Koncert w Atmie to okazja by odpocząć w niewielkim, zacisznym ogrodzie z widokiem na dom kompozytora.

Festiwal „Dni Muzyki Karola Szymanowskiego”

1.08 godz. 18:00. Galeria Orskiego, ul. Broniewskiego 4. RECITAL FORTEPIANOWY w wykonaniu Tymoteusza Biesa.

2.08, godz.18:00, Miejska Galeria Sztuki im. hr. Wł. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

W KWARTECIE (WIOLONCZELOWYM) I SOLO, utwory Bacewicz, Wajnberga, Lutosławskiego, Pendereckiego i Szymanowskiego, napisane oryginalnie lub zaaranżowane na wiolonczele zagra Polish Cello Quartet

3.08, godz. 18.00 RECITAL SKRZYPCOWY, Willa Atma ul. Kasprusie 19,

Wykonawcy: MAJA HORVAT – skrzypce oraz Craig White -fortepian

4 .08, godz. 12.00 PORANEK MŁODYCH, Willa Atma, ul. Kasprusie 19

Młodzi skrzypkowie zagrają utwory Wieniawskiego, Bacewicz, Szymanowskiego

4 sierpnia, KONCERT FINAŁOWY, Kościół pw. św. Krzyża godz. 20.00, ul. T. Chałubińskiego 30.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Mateusza Rusowicza oraz Andrzej Ciepliński – klarnet. W programie utwory Wajnberga, Bacewicz, Pendereckiego, oraz prawykonanie koncertu klarnetowego Przemysława Schellera.

Kościółek na Harendzie. Czy pomieści wszystkich chętnych, by usłyszeć niezwykłą violę organista?

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

03.08, godz. 19.00, Kościół pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Chramcówki 19

„Nie tylko Piazzolla”. Paweł Wajrak – skrzypce, Michał Nagy – gitara, Klaudiusz Baran – bandoneon

10.08, godz. 19.00, Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ul. Harenda 14 a

„Viola organista w Zakopanem”. Repertuar twórców renesansowych zagra Sławomir Zubrzycki na wykonanym przez siebie unikatowym instrumencie – viola organista. To jedyny taki instrument na świecie, utworzony na bazie szkiców Leonardo da Vinci. Jedyna okazja, by usłyszeć go na żywo w Zakopanem!

11.08, godz. 20.00 FINAŁ „Podhale/Kurpie – podróż muzyczna”. Parafia Tatrzańska Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30. Wystąpi zespół wokalny Cracow Singers.

Występy konkursowe małych zespołów z Polski to stały element festiwalu. Może tu narodzą się nowe gwiazdy folkowej sceny?

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 16-24 sierpnia 2019.

Rówień krupowa i inne lokalizacje. Szczegółowy program festiwalu na stroniehttp://www.festiwale.zakopane.pl/2019/festiwal-folkloru/program-19. W programie występy zespołów z 11 krajów oraz z Polski, wystawa owczarków podhalańskich, warsztaty rękodzieła, prezentacje wyrobów kulinarnych, jarmark instrumentów muzycznych, konferencje naukowe, wystawy plenerowe i wiele innych atrakcji. To z pewnością festiwal organizowany z największym rozmachem na Podhalu.

Rówień Krupowa jeszcze pusta i spokojna. Niedługo zamieni się w wielką wioskę festiwalową, estradę z najpiękniejszą scenografią.

Zakopiański Festiwal Literacki „Pod Tatry tylko z książką” – 9-11 sierpnia, Plac Niepodległości

W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmów, a także wernisaże wystaw malarstwa, fotografii oraz koncerty. Przez cały czas trwania Festiwalu, na Kulturalnym Placu Niepodległości odbywać się będą warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie i inne wydarzenia przewidziane w bogatym programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Możliwość zakupu licznych wydawnictw książkowych. Szczegóły programu na https://literackifestiwal.zakopane.eu/program.html

Kultura rzecz ważna, ale jeśli nie uda nam się pójść na wycieczkę w góry, zajrzyjmy przynajmniej do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Jubileuszowe X Europejskie Targi Produktów Regionalnych – 11-15 sierpnia, Rówień Krupowa

Prezentacja i degustacja wyrobów kulinarnych z Polski i zagranicy

Tatrzańskie Wici

Jak co roku w miejscowościach wokół Zakopanego będzie można spotkać twórców ludowych, kupić oryginalne produkty regionalne, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych. Dla wszystkich, którzy chcą poznać bogactwo góralskiej tradycji w jej rozmaitych odmianach.

3.08 „Wybór Cepra i Ceperki Roku”- Białka Tatrzańska

4.08 „Wybór Harnasia Roku” – Białka Tatrzańska

11.08 „ Strażackie Śpasy” – Ząb

15.08 „Święto Lasu”- Siwa Polana

18.08 „XVIII Dzień Misia, Miodu i Bartników” – Poronin

Wydarzenia sportowe

8 sierpnia o 14.15 rozpocznie się VI etap wyścigu Tour de Pologne na trasie Zakopane – Kościelisko. START HONOROWY do VI etapu nastąpi na ul. Powstańców Śląskich i kolarze wyruszą do Kościeliska na trasę VI etapu. W tym dniu od godziny 10.00 do zakończenia imprezy ul. Powstańców Śląskich będzie zamknięta.

4, 11 i 18 sierpnia – Chodzimy po górach i zdobywamy górską odnakę turystyczną PTTK. W ciągu letnich miesięcy amatorzy górskich wędrówek mogą odwiedzić schroniska w polskich Tatrach, zdobyć kolejne stopnie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK i poznać zasady bezpiecznego (i rozsądnego) chodzenia po górach. Organizator: Zarząd Oddziału Tatrzańskiego PTTK Zakopane. Informacji udziela biuro Oddziału Tatrzańskiego PTTK. Tel. 18 20 157 20 od godziny 9.00 do 16.00     www.zakopanepttk.pl

O innych inicjatywach na terenie Tatr, wycieczkach dla dzieci i dorosłych, a także prelekcjach przyrodniczych organizowanych przez Tatrzański Park Narodowy, można dowiedzieć się na stronie https://tpn.pl/lato-z-tpn

Inne

9 sierpnia, godz. 15:00-19:00, Plac Niepodległości – Gra terenowa z nagrodami „Wielki Dzień Pszczół”.

9 sierpnia, Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, godz. 17:00 – 20:00. Wernisaż ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskie. Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki i rozdane nagrody.

10-18 sierpnia – Kolekcjonerskie Targi Staroci, Plac Niepodległości

Tradycyjnie przypominamy także o szerokiej ofercie muzeów, kin (w tym także działającego codziennie o 21:30 kina plenerowego na Placu Niepodległości) , Teatru Witkacego, oraz Kawiarni Kmicic.


Share this: