Jak poruszać się po Podhalu bez samochodu – busy Zakopane i Podhale

Jak poruszać się po Podhalu bez samochodu – busy Zakopane i Podhale

lis 9, 2017 | DOJAZD I KOMUNIKACJA

W przypadku wyjazdu na Podhale bardzo często dobrym pomysłem może okazać się pozostawienie samochodu w domu i korzystanie z ogólnodostępnej komunikacji. Wielu turystów jest jednak przekonanych, że własnym samochodem jest o wiele wygodniej, szybciej i taniej. Obawiają się oni również, że nie będą potrafili odnaleźć się w gąszczu podhalańskich busów i busików. Z tym krótkim przewodnikiem z pewnością jednak dacie sobie radę!

 

W okresie wakacji, w sezonie zimowym, a także w czasie wszelkich długich weekendów i świąt, do Zakopanego i na Podhale przyjeżdża naprawdę dużo ludzi. Większość z nich dostaje się tutaj samochodem, a później porusza się nim podczas pobytu.

Stacje narciarskie w Zakopanem i okolicach

Szkoły narciarskie w Zakopanem – ucz się jeździć z najlepszymi!

Wypożyczalnie i punkty serwisowe nart i snowboardów

Jest jednak co najmniej kilka powodów, dla których lepiej zostawić samochód w domu i wybrać się na Podhale korzystając z ogólnodostępnej komunikacji. W okresie nasilonego ruchu turystycznego na Podhalu (wakacje, zima, święta, długie weekendy) w Zakopanem i okolicznych miejscowościach tworzą się naprawdę duże korki. Kierowcy lokalnych busów zwykle wiedzą jak je ominąć i często dojeżdżają na miejsce szybciej, niż samochody przyjezdnych.

W niektórych miejscach parkingi mogą nas naprawdę sporo kosztować, np. na Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking położony zaraz przy drodze do Morskiego Oka, za całodzienny postój zapłacimy aż 30 złotych. Poruszanie się ogólnodostępną komunikacją zwykle wychodzi znacznie taniej. I jest ekologiczne 🙂 Dodatkowo, w czasie sezonu w Zakopanem często bardzo trudno znaleźć miejsce parkingowe, szczególnie w centrum.

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że z zaplanowanej wycieczki do Morskiego Oka nic nie wyjdzie, ponieważ po drodze zostaniemy zawróceni przez policję. W sezonie (szczególnie w długi weekend majowy i czerwcowy), przy pięknej pogodzie, tak dużo turystów jedzie do Morskiego Oka, że nie ma już gdzie parkować i policja po prostu blokuje drogę, zawracając nadjeżdżające samochody. Podobnie było w tym roku wiosną w Dolinie Chochołowskiej, do której turyści przyjechali podziwiać krokusy – miejsc parkingowych zabrakło i niestety wiele osób parkowało na polanie, niszcząc przy okazji te piękne kwiaty.

Na całym Podhalu funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć prywatnych przewoźników, możemy więc bez problemu dojechać w dowolne miejsce. W czasie sezonu zimowego, w wakacje i długie weekendy busy kursują naprawdę często, szczególnie do tych bardziej popularnych miejsc.

Busy kursują do wylotów popularnych dolin, do hoteli, pensjonatów, basenów termalnych, pod wyciągi i kościoły. Zobaczmy zatem, jak dostać się do najpopularniejszych miejscowości z różnych miejsc na Podhalu.

Z Zakopanego do okolicznych miejscowości

dojazd zakopane bukowina

Wszystkie busy, jeżdżące poza Zakopane, odjeżdżają z placu obok dworca PKP. Stanowiska są dobrze opisane, na każdym z nich znajdują się rozkłady z godzinami jazdy. W zależności od tego, dokąd chcemy jechać, busy będą jechać w trzech podstawowych kierunkach: Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Czarny Dunajec. Większość innych miejscowości i wsi znajduje się po drodze, warto więc wiedzieć w którym kierunku chcemy jechać:

  • Nowy Targ: po drodze dojedziemy do Poronina (a raczej jego części, znajdującej się przy Zakopiance), Białego Dunajca, Bańskiej Niżnej i Szaflar. Do wszystkich tych miejscowości dojedziemy również autobusem jadącym do Krakowa
  • Białka Tatrzańska: po drodze będzie Poronin (cała wieś: Kośne Hamry, Stasikówka), Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
  • Czarny Dunajec: Dolina Małej Łąki, Dolina Kościeliska, Kościelisko (ale nie cała wieś, tylko dzielnice Gronik i Nędzówka), Dolina Chochołowska, Witów, Chochołów, Koniówka, Podczerwone. Jeśli chcemy jechać do Kościeliska, tak aby objechać całą miejscowość, należy wsiąść do busa, którego miejsce docelowe to Kościelisko, ponieważ jedzie on inną drogą.

Do pozostałych miejscowości, jak Ząb, Murzasichle, Czerwienne, Małe Ciche, Jurgów czy Bustryk kursują oddzielne busy.

Przystankiem, na którym zatrzymują się wszystkie wymienione wyżej busy jest przystanek przy Al. 3-ego Maja, czyli w samym centrum Zakopanego, tuż przy Krupówkach. Idąc z dworca, wystarczy na skrzyżowaniu ze światłami skręcić w prawo i naprzeciwko Lidla znajduje się przystanek. Nieco niżej, na rondzie część busów skręca w prawo (na Nowy Targ, Ząb i Białkę Tatrzańską), a część w lewo (na Czarny Dunajec i Kościelisko).

[huge_it_maps id=”7″]

Bilety kupuje się u kierowców poszczególnych busów, w tym przypadku niestety nie ma możliwości kupienia biletu weekendowego lub kilkudniowego.

Rozkłady jazdy poszczególnych przewoźników znajdują się poniżej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często zmieniają się one w zależności od sezonu i jesienią i wiosną może być mniej kursów.

Wszystkie aktualne rozkłady jazdy busów, kursujących na terenie Powiatu Tatrzańskiego, znajdują się na stronie Urzędu Miasta Zakopane (ważne do końca 2017 roku) TUTAJ.

W przypadku wzmożonego ruchu turystycznego i korków na Zakopiance, warto rozważyć dojazd do Poronina, Białego Dunajca, Szaflar, czy Nowego Targu pociągiem. O ile pociąg na trasie Zakopane-Kraków jedzie dosyć długo, o tyle do Nowego Targu zajedziemy pociągiem w 20 minut. Minusem jest jednak to, że pociągi kursują dosyć rzadko (3-4 razy dziennie), ale nie stoją w korkach, więc taka podróż może okazać się nawet trzy razy szybsza.

Aktualne godziny połączeń można wyszukać TUTAJ.

Do Morskiego Oka

Jeden z najpopularniejszych kierunków jazdy, szczególnie latem. Warto wiedzieć, że busy dojeżdżają do parkingu na Palenicy Białczańskiej, a stamtąd do Morskiego Oka należy iść pieszo lub podjechać bryczką. Trasa wynosi około 9 km, czas przejścia 2-2,5 godziny.

Z Zakopanego

Busy do Morskiego Oka odjeżdżają z placu przy dworcu PKP. W sezonie letnim, a także w czasie długich weekendów kursują dosłownie co chwilę, więc jakikolwiek rozkład jazdy jest zbędny.

Z kolei i zimie i poza sezonem (jesień i wiosna) busy kursują nieco rzadziej, zamieszczamy więc rozkłady, aktualne do końca 2017 roku:

  1. Zakopane-Palenica Białczańska przez Jaszczurówkę
  2. Zakopane-Palenica Białczańska przez Bukowinę Tatrzańską

Z Poronina i Bukowiny Tatrzańskiej

Część busów do Morskiego Oka jedzie tylko przez Zakopane i Jaszczurówkę, a część jedzie przez Bukowinę Tatrzańską. Jeśli więc chcemy dostać się na Palenicę Białczańską z Harendy, Ustupu (Zakopane), Poronina lub Bukowiny Tatrzańskiej, wystarczy iść na najbliższy nam przystanek, a bus „zgarnie” nas po drodze. Należy wtedy korzystać z rozkładu jazdy numer 2.

Uwaga! Jeśli mieszkamy w Poroninie, przy Zakopiance, należy udać się na przystanek Poronin-Misiagi. Przystanek Poronin-PKP, znajdujący się przy Zakopiance nie leży już na trasie busów, jadących do Morskiego Oka.

Z Zębu, Białego Dunajca, Bańskiej Niżnej i Szaflar

Jeśli wyruszamy z którejś z powyższych miejscowości nie trzeba jechać do Zakopanego. Najlepiej podjechać do Poronina, przystanek Poronin-Misiagi, a następnie przejść na drugą stronę ulicy na przystanek i czekać na busa do Morskiego Oka. Korzystamy z rozkładu jazdy numer 2.

Z Białki Tatrzańskiej i Jurgowa

Startując z Białki lub Jurgowa, najwygodniej podjechać busem do Bukowiny Tatrzańskiej, przystanek Bukowina-Klin (busy relacji Białka Tatrzańska-Zakopane lub Jurgów-Zakopane) i podejść na przystanek na rondzie (w kierunku na Brzegi i Głodówkę). Jadący do Morskiego Oka bus weźmie nas po drodze. Tutaj również korzystamy z rozkładu jazdy numer 2.

W przypadku pozostałych miejscowości, najwygodniej będzie jechać najpierw do Zakopanego, a stamtąd do Morskiego Oka.

Do Kuźnickolejka na kasprowy

Kużnice to dzielnica Zakopanego, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Jest to również miejsce, z którego zaczyna się większość szlaków turystycznych w Tatry Wysokie, między innymi na Giewont, Halę Gąsienicową, Kalatówki, Kasprowy Wierch, Świnicę, Nosal, czy Orlą Perć.

Z centrum Zakopanego dojedziemy do Kuźnic licznymi busami, kursującymi dosłownie co chwilę. Możemy wsiąść na placu przy dworcu PKP lub na przystanku w samym centrum, przy Al. 3-ego Maja, niedaleko Krupówek. Idąc od strony dworca, będzie to przystanek po przeciwnej stronie skrzyżowania, po lewej stronie.

Z części miejscowości, jak np. Białka i Bukowina Tatrzańska jeżdżą busy bezpośrednio do Kuźnic. Rozkłady przedstawiamy poniżej:

Z pozostałych miejscowości należy jechać najpierw do Zakopanego, do dworca, a następnie do Kuźnic.

Do Doliny Małej Łąki, Doliny Kościeliskiej, Doliny Chochołowskiej

Są to bardzo popularne doliny, ponieważ dostępne są dla każdego i dostarczają pięknych widoków. Można się do nich dostać z różnych miejsc Podhala.

Z Zakopanego

Z placu obok dworca PKP odjeżdża mnóstwo busów w kierunku wszystkich trzech dolin. Do Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej dojedziemy busami, kursującymi do Czarnego Dunajca, Doliny Chochołowskiej i Doliny Kościeliskiej.

Z kolei do Doliny Chochołowskiej dojedziemy busami, jadącymi do Czarnego Dunajca i Doliny Chochołowskiej.

Rozkłady jazdy:

Z Czarnego Dunajca, Chochołowa i Witowa

Z tych miejscowości do wszystkich trzech dolin dojedziemy busem relacji Czarny Dunajec-Zakopane.

Rozkład jazdy Czarny Dunajec-Zakopane

Z pozostałych miejscowości najwygodniej jechać do Zakopanego i stamtąd do dolin.

Na baseny termalne w Białce, Bukowinie, Szaflarach i Chochołowie

Nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzyć się w ciepłej wodzie po całym dniu spędzonym w górach, albo na stoku narciarskim. Wie o tym coraz więcej osób, które z ochotą wybierają się na relaksacyjny wypad na jedne z podhalańskich term. Do wyboru mamy 4 baseny, w tym dwa w Szaflarach. Oto jak się tam dostać z różnych miejsc Podhala.

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Z Zakopanego dojedziemy tam busami relacji Zakopane-Białka Tatrzańska, zatrzymują się one pod samym budynkiem basenów, zaraz obok wejścia. Odjeżdżają z placu przy dworcu PKP w Zakopanem.

Rozkład jazdy: Zakopane-Białka Tatrzańska

Z Poronina i Bukowiny Tatrzańskiej również dojedziemy tam powyższymi busami, po prostu wsiadamy na którymś z przystanków po drodze.

Z Zębu, Szaflar i Białego Dunajca można podjechać najpierw do Poronina (przystanek Poronin-Misiagi), a następnie złapać bus jadący z Zakopanego do Białki Tatrzańskiej. Z Jurgowa kursują busy bezpośrednio do Białki Tatrzańskiej.

Z pozostałych miejscowości najlepiej najpierw jechać do Zakopanego, a stamtąd do Białki Tatrzańskiej.

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej

Podobnie jak w przypadku basenów w Białce, do Bukowiny dojedziemy busem relacji Zakopane-Białka Tatrzańska. Można też skorzystać z linii Zakopane-Bukowina Tatrzańska, wsiadamy wtedy na przystanku Aleje 3-ego Maja górne – idąc od strony dworca, należy przejść na drugą stronę skrzyżowania ze światłami, przystanek znajduje się po lewej stronie.

Rozkład jazdy: Zakopane-Bukowina Tatrzańska

Z Poronina również dojedziemy powyższymi liniami, natomiast z Białego Dunajca, Szaflar, czy Zębu należy najpierw podjechać do Poronina (Poronin-Misiagi), busami jadącymi na Zakopane, a następnie wsiąść do busa relacji Zakopane-Białka Tatrzańska lub Zakopane-Bukowina Tatrzańska.

Z Białki Tatrzańskiej dostaniemy się do Bukowiny Tatrzańskiej busami relacji Białka Tatrzańska-Zakopane. Z pozostałych miejscowości najlepiej podjechać najpierw do Zakopanego.

Termy Szaflary i Gorący Potok w Szaflarach

Znajdują się tuż obok siebie, warto jednak wiedzieć, że Gorący Potok to baseny odkryte, bez zadaszenia, także zimą.

Z Zakopanego dostaniemy się do nich busem relacji Zakopane-Nowy Targ lub Zakopane Kraków. Będziemy jechać Zakopianką i z przystanku trzeba będzie podejść 200 m do term. Rozkłady jazdy:

Z Białego Dunajca i Poronina, na dowolnym przystanku przy Zakopiance również złapiemy powyższe busy.

Z Białki i Bukowiny Tatrzańskiej należy podjechać do Poronina (Poronin-Misiagi lub Poronin PKP) i łapać któryś z powyższych busów do Nowego Targu lub Krakowa.

Z pozostałych miejscowości najwygodniej będzie podjechać najpierw do Zakopanego.

Chochołowskie Termy w Chochołowie

Największe i (jak na razie) najnowsze baseny termalne na Podhalu. Z Zakopanego i Kościeliska dostaniemy się do nich linią Zakopane-Czarny Dunajec, natomiast z Witowa tą samą linią, tylko w kierunku Czarny Dunajec-Zakopane.

Rozkład jazdy Zakopane-Czarny Dunajec i Czarny Dunajec-Zakopane

Z pozostałych miejscowości najwygodniej będzie podjechać do Zakopanego, a stamtąd do Chochołowa, liniami Zakopane-Czarny Dunajec.

Do wyciągów narciarskich

Nie będziemy tu pisać jak dostać się na poszczególne wyciągi, ponieważ jest tego naprawdę sporo. Z pewnością niebawem ukaże się artykuł, opisujący dojazd komunikacją ogólną do najpopularniejszych z nich. 

Najchętniej odwiedzane stoki narciarskie znajdują się w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, Suchym, Zębie, Jugrowie i Witowie. Zimą kursuje naprawdę mnóstwo busów, dowożących narciarzy pod same wyciągi. Podążając za wskazówkami dojazdu do różnych miejscowości, zawartymi w tym artykule, z pewnością znajdziecie najszybsze połączenie.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przekonają Was, że poruszanie się po Podhalu ogólnodostępną komunikacją jest nie stwarza problemów i ma wiele zalet. Dajcie znać, jeśli pominęliśmy jakiś popularny kierunek. Jeśli nie wiecie, jak gdzieś dojechać, śmiało pytajcie w komentarzach!