Zwiedzaj z przewodnikiem – nie trać czasu na urlopie.

Zwiedzaj z przewodnikiem – nie trać czasu na urlopie.

maj 9, 2019 | DLA KAŻDEGO, INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zwiedzaj z przewodnikiem – nie trać czasu na urlopie.

Tytuł może wydać się dość przewrotny. Przez cały rok musimy bardzo rozsądnie gospodarować swoim czasem, by pogodzić pracę, codzienną domową logistykę, obowiązki rodzinne – i na urlopie znów to samo? Nie możemy wreszcie niczego nie planować, posnuć się bez celu, bez wyrzutów sumienia? Możemy, oczywiście. Jednak może się zdarzyć, że „przepuścimy czas przez palce”, że ani się obejrzymy, a nasz cenny urlop minie nam na kręceniu się wokół tych samych miejsc, niczego tak naprawdę nie poznamy bliżej, nie zobaczymy, nie będzie czego wspominać, ani za czym tęsknić. Jeśli jadąc do Zakopanego niewiele wiemy o mieście, jego historii, nie mamy dostępu do publikacji o kulturze regionu – możemy przejść tuż obok czegoś bardzo ciekawego i po prostu to przeoczyć. Albo spędzić kolejny deszczowy dzień chodząc w górę i w dół Krupówek zamiast w tym czasie pojechać na słoneczną Słowację i obejrzeć tamtejsze zamki.

Przewodnicy słyną z dobrze postawionego głosu, nie używają przecież mikrofonów. Jednak starają się nie mówić zbyt głośno – z szacunku dla innych ludzi wokół.

Dlatego będziemy tutaj serdecznie Was namawiać do skorzystania z oferty przewodników. W Zakopanem jest dużo osób, które posiadają licencję przewodnika tatrzańskiego, co pozwala im prowadzić nawet liczne grupy na wycieczki w góry. Z nimi możemy wybrać się na zwykły trekking, ale też spróbować wspinaczki, albo poznać tajniki turystyki zimowej. Jest też grupa przewodników, mniej liczna, która z przyjemnością zajmie się oprowadzaniem po mieście. Chcemy poznać kulturę, ludowe instrumenty, regionalne stroje – przewodnik przywiezie całą skrzynię ludowych piszczałek i innych fujarek, zademonstruje grę, pozwoli spróbować samemu wydobyć jakiś dźwięk. Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o zakopiańskich świątyniach, albo znanych postaciach pochowanych na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku? Znajdzie się ktoś, kto chętnie opowie i o tym. A może potrzebujemy opieki kogoś, kto wybierze się z nami na Słowację, zorganizuje transport, pokaże obiekty warte zwiedzenia – z tym także nie będzie problemu. A może chcemy zaznać prawdziwej góralszczyzny, posiedzieć w szałasie, posłuchać ludowych legend, przejechać się psim zaprzęgiem, przejść się po wzgórzach rzadko uczęszczanymi ścieżkami? Możemy poprosić i o to.

Idąc z przewodnikiem mamy pewność, że zadba o nas, przypomni o właściwym stroju i obuwiu. Albo kremie z filtrem – w górskim klimacie czy to w mieście, czy na górskiej ścieżce trzeba się chronić przed ostrym słońcem.

Przewodnika wynająć możemy na kilka godzin, ale i umówić się na codzienne spotkania przez kilka dni. Wszystko jest kwestią umówienia daty. Wiadomo, że najbardziej oblegane terminy ferii, długich weekendów, wakacji – trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, jeśli chce się być pewnym najlepszej jakości usługi, tego, że nasz przewodnik faktycznie będzie ekspertem w swojej dziedzinie, będzie mówił w naszym języku i nie będzie kimś przypadkowym. Przykładowo już teraz, w marcu warto rezerwować letnie wycieczki z przewodnikiem na Gerlach, bo u tych, którzy chodzą regularnie i trasę znają na pamięć, zostały ostatnie terminy. Ale przemyślmy wcześniej także i miejskie wycieczki, bo przewodnicy często mają kompetencje, by oprowadzać po muzeach i uliczkach, a jednocześnie prowadzić turystów w góry na wiele godzin. Latem – chętniej wybiorą to drugie i ich kalendarz może już nie pomieścić  wszystkich zleceń, choć nie lubią odmawiać. Przewodnictwo to dla nich nie tylko praca, sposób na zarobek, ale też poznawanie ludzi, z czasem odległych zakątków świata.

Przewodnicy podkreślają, że nie boją się żadnych tematów. W trakcie wycieczki, oprócz zagadnień związanych ze zwiedzanymi właśnie obiektami, możemy liczyć także na przyjazną rozmowę o współczesnym Zakopanem. Przewodnicy dzielą się swoimi historiami z podróży, a nawet poglądami na temat kosmitów, jeśli konwersacja potoczy się w tym kierunku. Choć w jednym biurze zastrzegają, że istnieje temat tabu, mianowicie polityka i o niej w trakcie trekkingu w górach się nie rozmawia. Bardzo słuszne postawienie granic, jak najbardziej można to zrozumieć i wybaczyć – to dla naszego dobra, nasz umysł także potrzebuje wypoczynku.

Jeśli nie mamy w planach wycieczki w góry, albo zaskoczy nas pogoda, możemy wybrać coś innego z szerokiej oferty przewodników – np. prezentację instrumentów ludowych.

Przygotujmy się, że w biurze przewodników zostaniemy zapytani o nasze preferencje – czy bardziej interesuje nas historia, czy obrzędy ludowe, czy poznawanie przyrody, a może spędzanie czasu na sportowo. Jeśli sami nie wiemy, potrzebujemy podpowiedzi, nie bójmy się spytać o rekomendację – wariantów wycieczek jest naprawdę sporo. Im więcej ustalimy wcześniej, tym większa szansa na to, że będziemy zadowoleni, a nasz pobyt zyska na atrakcyjności.

Poniżej przedstawiamy kontakty do kilku wybranych biur przewodników. Lista być może będzie się poszerzać, wszak usług takich przybywa – jakby w odpowiedzi na coraz szerszą ofertę rozrywki niezbyt wyszukanej, niekojarzącej się specjalnie z Zakopanem, po którą nie bardzo wiadomo czemu trzeba jechać setki kilometrów na Podhale – jak automaty do gry, wesołe miasteczka, czy kolejne miejsca, gdzie można napić się piwa. Łatwo utonąć w powodzi takich atrakcji, łatwo uwierzyć, że to jest Zakopane, że możemy spędzić tutaj czas podobnie jak w Mielnie, Kołobrzegu czy  Szczyrku, a jedyną różnicą będą bardziej spadziste dachy naszego pensjonatu i od czasu do czasu wyłaniające się zza budynków góry. Tak jednak nie jest, w Zakopanem i jego okolicach wiele jest do odkrycia. Na tej stronie staramy się przygotowywać Was już przed przyjazdem na to, czemu warto poświęcić swój czas. Jednak warto dodatkowo zainwestować we wspomnienia. I po prostu pozwolić, by to przewodnik, z reguły rodowity zakopiańczyk, pokazał Wam to, co tu najciekawsze.

Anna Markiewicz

High Away

https://highaway.pl/ – strona tylko w języku polskim, ale biuro współpracuje z przewodnikami znającymi różne języki obce. Organizowane są zarówno wycieczki w Tatry, jak i po mieście, oraz wspólne wyjazdy zagraniczne. Z tą ekipą na pewno będziemy w dobrych rękach.

Kontakt: high.away.travel@gmail.com

Hubert Jarzębowski: 500 044 198

Przemek Murzyn: 503 783 902

Tatry – Przewodnik

https://www.tatry-przewodnik.com.pl/

Kontakt:  tel: 606 484 914, przewodnik.foto@onet.pl

Beata i Michał Jarząbek-Giewont Oprowadzanie po mieście, wycieczki w góry, łatwe i trudne. Możliwość umówienia wypraw taternickich na nieoznakowane szlaki. Język polski, także gwara góralska.

Tatra Group

Kontakt: http://www.tatragroup.pl/kontakt/, Michał Łazarczyk +48 504 607 271, zbojetatry@gmail.com

Biuro wyróżnia się organizacją nie tylko wycieczek w Tatry, ale także imprez integracyjnych, wesel – w góralskim klimacie.