Polecamy w listopadzie.

Polecamy w listopadzie.

lis 5, 2018 | WYDARZENIA

Polecamy w listopadzie.

Listopad pod Tatrami w tym roku wciąż przyciąga wspaniałą pogodą, niemal letnimi temperaturami. Co prawda w niektóre dni halny uniemożliwia wychodzenie w góry – jest to po prostu skrajnie niebezpieczne – ale nie znaczy to, że czas w Zakopanem będzie zmarnowany. I nie mamy tu na myśli oferty restauracji i sklepów, a także stałych atrakcji jak termy i aquaparki, choć i te mogą stanowić przyjemną rozrywkę. Dużo dzieje się bowiem w kulturze. W listopadzie następuje kumulacja wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętuje cały kraj, świętuje i Zakopane, tym mocniej, że miasto było pierwszym obszarem, który uzyskał autonomię w 1918 roku. Listopad to także czas wspominania zmarłych – zaduszki muzyczne, literackie na stałe wpisane są w jesienny krajobraz Zakopanego. Są też inne imprezy, związane z rozwojem niedawno powstałego Centrum Kultury Rodzimej w odrestaurowanym Czerwonym Dworze.

Poniżej lista najciekawszych naszym zdaniem wydarzeń. Życzymy wielu wrażeń i niebanalnych wspomnień z Zakopanego.

5.11, godz. 18:00. Wieczór w Czerwonym Dworze. Zaduszki Literackie. Wykonawcy – aktorzy Teatru Witkacego.

Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

***

Grób Franciszka Marduły, nowoczesny w formie. Na Pęksowym Brzyzku większość pomników to dzieła sztuki. Warto tu przyjść jesienią.

6.11, godz. 20:00. Music Trail Festival: Trebunie Tutki & Quintet Urmuli.

Ceniona na międzynarodowych scenach kapela Trebuniów-Tutków razem z wybitnym gruzińskim zespołem Urmuli. Wspólnie stworzyli niepowtarzalny muzyczny projekt, który został zarejestrowany na płycie „Duch gór”.

Kościół św. Kazimierza, ul. Nędzy Kubińca 150, Kościelisko. Bilety w cenie 30 zł.

***

9.11, godz. 17:00. Wernisaż wystawy „Rzeźba w drewnie w twórczości polskich artystów 1918-2918”. Wydarzenie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Wystawa czynna do 27 stycznia 2019 roku.

Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41.

9.11, godz. 19:00 Pokaz filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita Zakopiańska”.

Na filmie można zobaczyć w większości niepublikowane do tej pory fragmenty filmów i fotografie dokumentujące wydarzenia z okresu powstania Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, funkcjonowania Rady Narodowej, która oficjalnie przejęła władzę nad urzędami, wojskiem i policją w Zakopanem. Funkcję prezydenta objął pisarz i społecznik Stefan Żeromski, a film ukazuje m.in. jego trudną relację z Józefem Piłsudskim. Reżyserem filmu jest Piotr Jaworski, twórca wielu wyróżnionych filmów i seriali dokumentalnych, reportaży, a także organizator koncertów muzyki klasycznej.

Kino Sokół, ul. Orkana 2

***

10.11, godz.11:00. Warsztaty dla rodzin: Giewont czy Piłsudski? Zapisy 533 925 111

Zajęcia związane z legendą najsłynniejszego tatrzańskiego szczytu, symbolu Zakopanego. Opowieść o początkach niepodległości w Zakopanem, wykonanie prac plastycznych przedstawiających Giewont.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

10.11, godz. 18:00. „Niepodległość w moim sercu” – wieczór patriotyczny zakończony koncertem Hanki Rybki z zespołem.

Hanka Rybka to znana na Podhalu wybitna pieśniarka obdarzona głosem, którego nie można zapomnieć.

Dom Ludowy Związku Podhalan, Chotarz 453, Kościelisko

10.11, godz. 19:00 Wyzwolone Sny – czyli rzecz o Nie-pospolitej.

Koncert pieśni patriotycznych. Bezpłatne zaproszenia do pobrania na stronie www.zakopane.pl/zaproszenia.

Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15

***

11.11, 10:00 Zakopiański Bieg Niepodległości.

Bieg Główny rozgrywany na dystansie 5 i 10 km. Imprezy towarzyszące – Zakopiański Integracyjny Bieg Nipodległości na dystansie 400 metrow, oraz marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Start pod Urzędem Miasta, zakończenie pod Kinem Sokół. Konieczne zapisy na stronie www.mosir.zakopane.eu Przewidziane nagrody pieniężne za start w Biegu Głównym.

11.11, godz, 11:00 – 20:00. Dzień Kina Polskiego w studyjnym Kinie Miejsce.

11:00 – Nowe Przygody Misia Uszatka, 13:00 – Ucieczka z kina „Wolność”, 15:00 – Człowiek z marmuru, 18:00 – Wieś pływających krów, 20:00 – Twój Vincent.

Kino Miejsce, ul. Orkana 2

11.11, godz. 16:00. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rzeczpospolita zakopiańska 1918”.

Prezentacja dwóch kolekcji: karykatur Kazimierza Sichulskiego przedstawiających wybitnych artystów, polityków i żołnierzy przebywających pod Tatrami w czasie I Wojny Światowej podczas formowania się na Podhalu Legionów Piłsudskiego, a także portretów legionistów wykonanych przez Jana Rembowskiego. Można też zobaczyć dokumenty związane z funkcjonowaniem władz i organizacji zakopiańskich jesienią 1918 roku, oraz zdjęcia miasta z tamtych czasów.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25. Galeria tego dnia jest czynna w godzinach 15:00-18:00. W pozostałe dni: środa-sobota 10:00-18:00, niedziela 11:00-16:00.

***

Zabytkowy budynek Zespołu Szkół Budowlanych, w którym zaplanowano warsztaty na temat dud podhalańskich. Mieści się obok gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, w drugiej linii zabudowy Krupówek z tyłu za „Góralskimi Sukiennicami”.

15.11, godz. 14:00. Warsztaty: wszystko o dudach podhalańskich. Zapisy 661 601 651

Zajęcia poprowadzi ceniony na Podhalu i nie tylko muzyk Jan Karpiel-Bułecka. Wybitny znawca tego instrumentu, muzycznych tradycji podhalańskich, śpiewak, tancerz, animator, gawędziarz Jest inicjatorem i organizatorem znanych imprez muzycznych „Muzykanckie Zaduski”, „Dudarskie Ostatki”, „Muzyka Karpat”.

Zespół Szkół Budowlanych, ul. Krupówki 8

15.11, godz. 18:00. Spotkanie z Anną Malaciną Karpiel i promocja jej książki „Ku prowdziy”.

Autorka to młoda, charyzmatyczna góralka z Poronina, kobieta temperamentna, ale i skłonna do refleksji. Liderka znanego na Podhalu i nie tylko zespołu Holeviaters, biegle władająca gwarą i żyjąca w zgodzie z tradycyjnymi wartościami.

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej, ul. Nędzy-Kubińca 76, Kościelisko

***

Salonik w Muzeum Kasprowicza wygląda zawsze, jakby zaraz mieli wejść gospodarze. To miejsce spotkań miłośników poezji i literatury. Można tu kupić różne ciekawe publikacje autorów związanych z Harendą, m.in. Barbary Wachowicz, której poświęcone będzie wspomnieniowe spotkanie w listopadzie.

18.11, godz. 12.00. Wspomnienia o Barbarze Wachowicz „Przybędę na Anioł Pański…”. Prowadzenie Beata Denis-Jastrzębska

Wieczory na Harendzie mają swoją magię, ale i spotkania w dzień kuszą niepowtarzalną atmosferą domu Jana Kasprowicza i możliwością spotkania wyjątkowych ludzi, miłośników pięknego słowa. Barbara Wachowicz była związana z Harendą przez wiele lat. Odeszła w tym roku.

Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12a

***

22.11, godz. 14:00. Powtórzenie warsztatów: wszystko o dudach podhalańskich. Zapisy 661 601 651

Zespół Szkół Budowlanych, ul. Krupówki 8

***

23.11, godz. 19.00. Koncert Łukasza Jemioły. Niemen, Zaucha, Grechuta i inni…

Wokalista i gitarzysta, specjalizuje się w piosence poetyckiej, bluesie, folku. Nagrał dwie płyty z wyróżnionym nagrodą Grammy Włodkiem Pawlikiem.

Willa Kmicic, ul. Staszica 11.a Bilety na miejscu lub rezerwacja na stronie internetowej kawiarni.

***

24.11, godz. 18:00 XVI Majowe Granie. (wstęp wolny)

Kolejna odsłona imprezy poświęconej pamięci Marka „Mai” Łabunowicza, ratownika górskiego i muzykanta, który zginął pod lawiną na zboczach Szpiglasowego Wierchu w 2001r. Koncert zespołów folklorystycznych.

Dom Ludowy Związku Podhalan, Chotarz 453, Kościelisko

***

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Spomiędzy typowych góralskich, drewnianych krzyży prześwitują szczyty Orlej Perci. Dobrze wspomina się tutaj tych, którzy zostali w górach. Tu swój symboliczny grób ma wybitny himalaista Maciej Berbeka.

24.11, godz. 18:30 Elektroniczne Zaduszki. Koncert multimedialny.

Tematyka koncertu będzie poświęcona osobom niewidomym i niedowidzącym. Artyści uczczą tez pamięć ludzi, którzy ukochali góry i na zawsze w nich zostali. Refleksyjnej muzyce elektronicznej towarzyszyć będą instrumenty klasyczne. Całość wzbogaci poezja recytowana przez aktorów oraz pokaz przeźroczy i filmów górskich.

Stary Kościółek na Pęksowym Brzyzku, pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Kościeliska 4, Zakopane

24.11, godz. 21:00 Koncert zespołu Nic Do Ukrycia

Zespół, którego liderem jest charyzmatyczny aktor Teatru Witkacego, Andrzej Bienias. Wykonają autorskie piosenki zespołu. Teksty pełne humoru i refleksji plus znakomite aranżacje. Ulubiona grupa mieszkańców Zakopanego.

Karczma pod Gontem, ul. Kasprowicza 1

***

25.11, cały dzień. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

To wyjątkowa okazja do spotkania się muzyk(zespołów) podhalańskich grających w tradycyjnym trzyosobowym składzie, a także posłuchania tradycyjnej podhalańskiej muzyki, dostrzeżenia jej cech, charakterystycznych dla poszczególnych miejscowości.

Dom Ludowy, ul. Kościuszki 87, Bukowina Tatrzańska

***

Czerwony Dwór to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i warsztatów tradycyjnego rękodzieła.

28.11, godz. 16:00. Otwarcie galerii z rękodziełem podhalańskim.

W galerii przez cały rok będzie można kupić pamiątki – wyroby lokalnych artystów.

Centrum Kultury Rodzimej, Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

W listopadzie, z powodu remontu, nieczynna jest Willa Atma.

W dniach 5-14 listopada nie będzie kursowała kolejka na Kasprowy Wierch.

Przez cały miesiąc można podziwiać wystawę czasową w Czerwonym Dworze „50 lat zakopiańskich ciupag”.

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem teatru Witkacego na stronie www.witkacy.pl gdzie można również rezerwować bilety na spektakle.

Zachęcamy także do odwiedzenia ekspozycji stałych w muzeach zakopiańskich.

Anna Markiewicz