Najciekawsze galerie – kup sobie dzieło sztuki.

Share this:

Najciekawsze galerie – kup sobie dzieło sztuki.

Żyjemy w epoce, kiedy ze słowem „galeria” kojarzą nam się głównie zakupy, dotyczy to szczególnie młodego pokolenia. Tymczasem Zakopane – w tym względzie – zatrzymało się w czasach sprzed transformacji ustroju. Nie posiada więc galerii handlowej, ale za to całkiem sporo, jak na tak małe miasto, tych poświęconych sztuce. Oferta jest różnorodna – od tradycyjnego rękodzieła i sztuki ludowej, po twórczość zupełnie współczesną w swej stylistyce. Znajdziemy tu galerie skupiające dzieła wielu artystów i te autorskie, w których możemy liczyć na spotkanie z twórcą. Takie, gdzie można tylko podziwiać ekspozycję i inne, gdzie zostawimy zawartość portfela w zamian za jedyną, niepowtarzalną pamiątkę z pobytu pod Tatrami. Jesień to szczególnie dobry czas na poszukiwanie w Zakopanem oryginalnych dzieł sztuki. Warto odwiedzić jedną z galerii, a może wszystkie? Poniżej lista najciekawszych z krótkim omówieniem.

GALERIE PRYWATNE

Galeria Sztuki Współczesnej YAM

Galeria YAM to miejsce, gdzie w kolorowej mozaice dzieł rozwieszonych na ścianach i stojących na podłodze można znaleźć prawdziwe perełki. I miło porozmawiać z gospodarzami.

ul. Krupówki 63; 34-500 Zakopane
tel: + 48 18 20 66 983, +48 18 20 63 063, kom. +48 601 54 41 63
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: godz. 11.00 – 14.00 i 15.00 – 18.00
Galeria stworzona przez absolwentki zakopiańskiego liceum sztuk plastycznych im. Antoniego Kenara – Jagę Kozak i Annę Wojak. W prowadzeniu obiektu pomagają im też mężowie. W galerii wystawiają swe prace najwybitniejsi artyści zakopiańscy, krakowscy i warszawscy. Promowani są również twórcy z Białorusi i Ukrainy. Obok sztuki współczesnej – malarstwa, rzeźby, grafiki – znajdziemy tu ludowe rzeźby drewniane i malarstwo na szkle, z którego słynie Podhale. Wszystkie dzieła są do kupienia. Warto wybrać się na wernisaż, dla wyjątkowej atmosfery, spotkania artystycznej i towarzyskiej śmietanki Zakopanego.

Wejście do Galerii Yam jest nieco schowane w drugiej linii zabudowy, ale warto ją odszukać.

Galeria Antoniego Rząsy
ul. Bogdańskiego 16a, 34-500 Zakopane,
tel. +48 18 206 69 69, kom. + 48 695 482 204
Najlepiej przed przyjściem zadzwonić do właścicieli i sprawdzić czy są obecni na miejscu.
Galeria stworzona przez zakopiańskiego artystę Antoniego Rząsę, dziś, już po jego śmierci, w rękach kolejnych pokoleń artystycznej rodziny. Ekspozycja stała obejmuje drewniane rzeźby patrona galerii. Oprócz tego odbywają się tam warsztaty dla rodzin, podczas których można spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie pod okiem właścicieli obiektu i zaprzyjaźnionych artystów.

ORSKI Gallery
ul. W. Broniewskiego 4
34-500 Zakopane
tel.: +48 18 20 17 171
ryszard@orski.net
godziny otwarcia: codziennie w godzinach 11.00 – 14.00 lub po uzgodnieniu telefonicznym.

Galeria autorska Ryszarda Orskiego prezentuje cały dotychczasowy dorobek artystyczny rzeźbiarza, dając obraz rozwoju jego twórczości, ewolucji i doskonalenia warsztatu. Znajduje się obok domu artysty, jest więc możliwość porozmawiania z nim lub jego rodziną. W galerii odbywają się niekiedy koncerty, np. podczas festiwalu Dni Karola Szymanowskiego, oraz Zakopiańskiej Akademii Sztuki – oprócz niezwykłej scenografii jest tam całkiem niezła akustyka.

Galeria Sztuki Współczesnej DOM DOKTORA

wyjątkowe obrazy malowane na szkle w galerii Dom Doktora

ul. Stanisława Witkiewicza 19
34-500 Zakopane
+48 18 20 121 76

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 11.00 – 14.00 i 16.00 – 19.00, warto zadzwonić wcześniej i upewnić się, czy gospodyni jest na miejscu.

Zabytkowa willa z historią. Prowadzona przez Magdę Kraszewską galeria w domu jej dziadka, zasłużonego dla Zakopanego lekarza i społecznika. W Muzeum Domowym zgromadzone są pamiątki rodzinne, narzędzia lekarskie z czasów Kraszewskiego, dokumenty. W Galerii prezentowane są prace artystów zakopiańskich i spoza Zakopanego, również zagranicznych.
Oprócz malarstwa tradycyjnego, jest też piękna kolekcja malarstwa na szkle, rysunki, biżuteria, a nawet można znaleźć płyty z muzyką w wykonaniu najwybitniejszych artystów podhalańskich. Odbywają się tu również wernisaże, promocje książek, koncerty kameralne.

pianino w Domu Doktora bywa wykorzystywane na koncertach, np. w pierwszy dzień nowego roku z recitalem wystąpiła znana warszawska pianistka Maria Gabryś.

Galeria „Strug”
Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenera
ul. Kościeliska 35
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 124 63
www.zsp-kenar.pl

Galeria STRUG znajduje się w budynku liceum plastycznego im. A, Kenara. Prezentowane są tam prace jej pedagogów i uczniów. Powstała z inicjatywy obecnego dyrektora szkoły Stanisława Cukra. Galeria STRUG to miejsce spotkań artystycznych pedagogów i uczniów ze szkół plastycznych nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. W STRUGU odbywają się również wystawy instrumentów muzycznych, towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich i Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki  Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Galeria malarstwa im. Władysława Jarockiego – Muzeum Jana Kasprowicza

„Góry (nie)wzruszone”. Obrazy i rysunki Aleksandry Rudzkiej-Miazgi były prezentowane podczas wystawy towarzyszącej festiwalowi „Muzyka na Szczytach” w Domu Doktora.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
Muzeum Jana Kasprowicza
ul. Harenda 12a
34-500 Zakopane
tel.: 18 206 84 26
sptjk@interia.pl
godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków, zwykle od 10.00 do 15:30

Galeria mieści się w zabytkowym góralskim domu, który był własnością Jana Kasprowicza i jego żony Marii. Władysław Jarocki był zięciem poety, malarzem, który w swojej twórczości szczególnie chętnie ukazywał piękno ludu huculskiego, ich stroje i tradycje. W galerii aktualnie do końca września znajduje się również wystawa malarstwa młodej artystki Julii Tsapurak, która zainspirowała się jego dziełami. Wydarzenie to inicjuje cykl wystaw “Pokolenia”, gdzie twórczość Władysława Jarockiego- zasłużonego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie -będzie konfrontowana z pracami żyjących artystów mających te same korzenie, wywodzące się z krakowskiej uczelni. Galerię warto odwiedzić również ze względu na mieszczące się w tym samym domu Muzeum Jana Kasprowicza – miejsce o niezwykłej urodzie i atmosferze, gdzie członkowie stowarzyszenia przyjaciół twórczości poety pielęgnują pamięć o nim i jego niezwykłej żonie. Dom w środku wygląda na zamieszkały, na ścianach wiszą m.in. oryginalne portrety gospodarzy malowane ręką Witkacego, stoi też rzeźba Magdaleny Abakanowicz. Na zewnątrz można usiąść na werandzie lub ławce w ogrodzie. Warto też odwiedzić stary drewniany kościółek z zabytkowymi polichromiami na sąsiedniej posesji.

GALERIE PAŃSTWOWE

Ten lustrzany budynek obok oczka wodnego na Krupówkach to galeria handlowa. Wciąż nieoddana do użytku i pusta…

Miejska Galeria Sztuki im. hr. Władysława Zamoyskiego
ul. Krupówki 41, 34-500 Zakopane
tel./fax +48 18 201 27 92
mgs@galeria.zakopane.pl
godziny otwarcia:
wtorek – piątek 10.00 – 18.00
sobota – niedziela 10.00 – 16.00

W galerii prezentowane są dzieła artystów zakopiańskich, lub związanych z miastem. Cyklicznie odbywają się wystawy zbiorowe, podczas których można zobaczyć prace najciekawszych i najbardziej znanych z nich. Warto zobaczyć te wizytówki, a jeśli czyjeś dzieła nas szczególnie zachwycą – poszukać kontaktu do artysty, który zwykle swoje prace ma również na sprzedaż. Są też wystawy autorskie, ponadto odbywają się w Galerii koncerty – podczas jesiennej Zakopiańskiej Akademii Sztuki i letnich Dni Karola Szymanowskiego. Obrazy, rzeźby, gobeliny i instalacje są idealnym tłem dla muzyki.

…ale za to przed wejściem znalazła miejsce wystawa plenerowa– obecnie przechodnie mogą podziwiać fotograficzną kronikę dziesięciu lat festiwalu „Muzyka na Szczytach”.

Galeria im. Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18B
tel: 48 18 206 68 71
godziny otwarcia: środa – sobota 10.00-18.00, niedziela 9.00-15.00

Oddział Muzeum Tatrzańskiego poświęcony w całości osobie wybitnego i oryginalnego twórcy związanego z Zakopanem – Władysława Hasiora. Eksponowane są tu jego sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, powstałe z pieczołowicie gromadzonych przez artystę zwyczajnych przedmiotów, lub ich części. Tytuły kompozycji, dowcipne, przekorne, pełne metafor, nadają sens i znaczenie użytym materiałom, skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką, a także każą podziwiać niezwykłą inteligencję i pomysłowość Hasiora. W galerii odbywają się jesienią koncerty w ramach Zakopiańskiej Akademii Sztuki. Miejsce o niezapomnianej atmosferze, prawdziwa świątynia refleksji.

Wystawy dedykowane artystom zakopiańskim to możliwość zobaczenia w jednym miejscu prac nawet kilkudziesięciu twórców związanych z miastem.

Czerwony Dwór – Centrum Kultury Rodzimej
ul. Kasprusie 27
34-500 Zakopane
Małgorzata Wonuczka-Wnuk, Maria Frączysta
czerwonydwor@zck.com.pl
tel: 661601651
godziny otwarcia: 9.00-17.00, w pierwsze poniedziałki miesiąca 12.00-17.00

Niedawno odrestaurowany zabytkowy obiekt, chluba i duma władz Zakopanego. Na razie w przestronnych wnętrzach willi mieści się bogata kolekcja malarstwa na szkle, są też tradycyjne meble. Czasowo prezentowana jest wystawa o Franciszku Mardule i jego rodzinie – można obejrzeć instrumenty z historią. Warto kupić książkę o lutnictwie i innych pasjach kilku pokoleń rodziny. Jest też dostępna publikacja o Czerwonym Dworze, jego bogatej historii i ludziach, którzy tu bywali – dość powiedzieć, że tu właśnie poznali się Artur Rubinstein i Karol Szymanowski, mieszkał tu też np. Stefan Żeromski, o czym informuje tablica na ścianie domu. Organizowane są tu w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca warsztaty twórczości ludowej i spotkania z twórcami.

Prace Ryszarda Orskiego wypożyczone z jego autorskiej galerii zawisły podczas wystawy zbiorowej w Miejskiej Galerii Sztuki.

Willa Oksza – Galeria Sztuki XX wieku
ul. hr. Wł. Zamoyskiego 25
34-500 Zakopane
tel: +48 692 029 817
godziny otwarcia: środa -sobota 10.00-18.00, niedziela 10.00-16.00

Galeria jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Willa była trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego. Wśród bogatych zbiorów prezentowanych na wystawie stałej „Artyści i sztuka w Zakopanem” znajdują się oryginały portretów rysowanych ręką Witkacego, są też obrazy olejne, grafiki, rzeźby, sztuka użytkowa, plakaty, fotografie. Odbywają się tu promocje książek, organizowane są wystawy czasowe, które stanowią dobry pretekst, aby odwiedzić to miejsce i podziwiać od środka jeden z najpiękniejszych tradycyjnych domów w Zakopanem.

Anna Markiewicz

Malarstwo na szkle w wydaniu miniaturowym. Tek krzyż złożony jest z kilkudziesięciu malutkich, urzekających precyzją wykonania obrazków. Podobny, choć oczywiście nie identyczny, tej samej autorki, można kupić w Galerii YAM.

Czerwony Dwór. W świeżo odrestaurowanych wnętrzach pięknie wyeksponowane są meble, instrumenty i tradycyjne malarstwo na szkle.

Miejska Galeria Sztuki zapewnia bardzo dużą przestrzeń wystawową. I koncertową – odbywają się tu liczne imprezy muzyczne.


Share this: