Wydarzenia w grudniu

Share this:

Wydarzenia w grudniu

Od 1 grudnia do 24 lutego

Zakopiańskie Targi Sztuki 2018/2019.

Muzea zakopiańskie zawsze warto odwiedzić. A w zimowej scenerii stare wille wyglądają bajkowo – na zdjęciu Atma, muzeum Karola Szymanowskiego.

Prezentacja dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i form użytkowych połączona z możliwością ich zakupu. Polecamy kolekcjonerom, ale też osobom, które chcą przywieźć jako pamiątkę z Podhala przedmiot niebanalny i wyjątkowy.
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego ul. Krupówki 41
Godziny otwarcia: wtorek – piątek 10:00 – 18:00, sobota – niedziela 10:00 – 16:00
***

5, 12 i 19 grudnia.

Kolejne warsztaty sztuki i rękodzieła podhalańskiego. Są one realizowane przez Urząd Miasta Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury – Galerię Czerwony Dwór w ramach projektu “Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”. Tym razem warsztaty prowadzić będzie Józef Fudala, ostatni na Podhalu twórca tradycyjnych kwiatów z bibuły.
Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.
Warsztaty trwają w godzinach 13-17.
Zapisy e- mail: warsztaty@zakopane.eu ; telefoniczne: 661601651 (ilość miejsc ograniczona)

6 grudnia

Prawdziwych oscypków zimą nie ma, ale i te są pyszne na ciepło z żurawiną i warto zabrać kilka do domu by użyć je jako dodatki do sałatek, usmażyć z boczkiem lub po prostu grillować.

Burmistrz miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym” z udziałem laureata Nagrody Literackiej NIKE Marcina Wichy, autora książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Spotkanie odbędzie się w ramach VIII Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych.
Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem,
ul. Jagiellońska 18b.
Godz. 18:30, wstęp wolny

8 grudnia

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula serdecznie zaprasza na zimowy festyn rodzinny – Zakopiańskie Mikołajki. To już czwarta edycja plenerowej imprezy mikołajkowej dla dzieci, podczas której najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli wspólnie obejrzeć specjalnie przygotowany program artystyczny oraz wziąć udział w licznych konkursach, a przede wszystkim spotkać się ze św. Mikołajem rozdającym prezenty.
Plac Niepodległości w Zakopanem, godz. 11;00-16:00
***
Wernisaż wystawy „Rytmy natury” – prace Ewy Fortuny i Czesława Jałowieckiego znów wzbogacą przestrzeń lubianej w Zakopanem kawiarni artystycznej. Tkaniny, kolaże, odlewy z mosiądzu będzie można oglądać do 28 lutego 2019 roku.
Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a, Zakopane, godz. 17:00

11 grudnia

Międzynarodowy Dzień Gór. Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10
11.00 – Warsztaty dla dzieci „W chałupie góralskiej” – można będzie dowiedzieć się, jak wyglądało życie w starych domostwach na Podhalu.
Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl , tel: 533 925 111
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego..
***
18:00 – Spotkanie z Apoloniuszem Rajwą – geografem, speleologiem, taternikiem, przewodnikiem i ratownikiem górskim. Rozmowa m.in. o tym, jakie badania naukowe prowadził w Tatrach w okresie pracy w Obserwatorium na Kasprowym Wierchu, czyli jak łączy się pracę z pasją. Można będzie przyjrzeć się osiągnięciom speleologicznym i taternickim oraz posłuchać wielu ciekawych opowieści człowieka, który pod Tatrami spędził już 70 lat.

12 grudnia

W muzeum Kasprowicza można kupić wiele ciekawych pozycji związanych z Zakopanem. A przy okazji obejrzeć stare kaflowe piece i poczuć się jak w domu rozmawiając z gospodarzami.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na słuchowisko o Marusi Kasprowiczowej, wieloletniej mieszkance domu, w którym mieści się dziś muzeum im. Jana Kasprowicz, wdowy po poecie, oddanej pielęgnowaniu pamięci o mężu do końca życia. Wydarzenie odbędzie się z okazji 50. rocznicy jej śmierci. Wieczory w muzeum na Harendzie to kameralne imprezy, podczas których każdy czuje się wyjątkowo mile widzianym gościem.
Muzeum im. Jana Kasprowicza na Harendzie, Harenda 12a. Godz. 19:00

13 grudnia

Koncert „Szymanowski/Nowowiejski – spotkania”. Wystąpi oktet wokalny Octava Ensemble z gościnnym udziałem Beaty Pydy, śpiewającej białym głosem solistki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W programie pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego oraz kolędy i pastorałki polskie w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego. Koncert wzbogacony słowem wstępnym Małgorzaty Janickiej-Słysz, kurator programowej Atmy
Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, godz. 18:00, wstęp wolny.

14 grudnia

W ramach Międzynarodowego Dnia Gór gratka dla fanów literatury górskiej. Spotkanie “Czytanie o górach”. Prezentowane będą fragmenty dzieła Stanisława Witkiewicza “Na Przełęczy”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja współczesnej literatury górskiej, oprawa muzyczna, a także rozmowy przy filiżance dobrej kawy lub herbaty.

Kawiarnia Kmicic, Zakopane, ul. Staszica 11a. Rozpoczęcie o godz. 18:00.

***
Rozpoczęcie Kiermaszu Bożonarodzeniowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Kościelisku, ul. Nędzy Kubińca 76. Kiermasz potrwa do 20 grudnia.

15 grudnia
„Wieczności wielki sen”. Urodzinowy wieczór poetycko-muzyczny w 158. rocznicę urodzin Jana Kasprowicza.
Muzeum im. Jana Kasprowicza na Harendzie, Harenda 12a. Godz. 19:00
16 grudnia
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie ”Kolekcja. Rozdział pierwszy”. Sztuka współczesna w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.
Galeria sztuki współczesnej w Willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, godz. 15:00
***
Wernisaż wystawy fotografii Kai Osikowskiej-Tasz „Himalaje na rowerze”. STRH Bistro Art Cafe, ul. Krupówki 4a (III piętro). Godz. 18:00.

30 grudnia

Koncert świąteczno-noworoczny zespołu Trebunie Tutki. Dom Ludowy w Kościelisku, ul. Chotarz 453, Kościelisko, godz. 19.00. Tradycyjnie już w ten dzień członkowie zespołu spotykają się z mieszkańcami i gośćmi Zakopanego i okolic by wspólnie kolędować. Szczegóły i rezerwacje pod nr. 182070051, lub w biurze GOKR Koscielisko – ul. Nędzy-Kubińca 76 w godz. 9.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku.

31 grudnia

Zabawa Sylwestrowa. Organizatorzy planują udział nawet 50 tysięcy osób. Nie zostały jeszcze oficjalnie ujawnione nazwiska wykonawców, ani dokładne miejsce imprezy. Z pewnością odbędzie się w obrębie miasta, a na scenie pojawią się artyści reprezentujący muzykę folk, pop i disco polo.

W Zakopanem w sylwestra z Dwójką 2018/19 wystąpią m.in. Roksana Węgiel, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir i Kajra, Dawid Kwiatkowski, Golec uOrkiestra, Ricchi e Poveri, duet Al Bano, Romina Power, Marcin Miller z zespołem Boys, Radosław Liszewski z zespołem Weekend, Komodo, Natalia Szroeder, Sylwia Grzeszczak, Margaret, Papa D, Marcin Sójka, Michał Szczygieł.

Wiadomo, że imprezę poprowadzą Barbara Kurdej-Szatan oraz Tomasz Kammel. O relacje zakulisowe zadbają Norbi oraz Damian Michałowski z Radia Zet.

Doskonałej zabawy oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2019!

Cały miesiąc trwa wystawa „Rzeczpospolita zakopiańska” w Muzeum Willa Oksza, tradycyjnie zapraszają w swoje progi Kino Giewont, Kino Sokół, Teatr Witkacego, Czerwony Dwór i inne muzea.

Absolutny, najnowszy hit literatury górskiej – książka Beaty Sabały Zielińskiej o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Szukajmy jej podczas imprezy w Kmicicu, ale także w zakopiańskich księgarniach. Pozycja obowiązkowa dla miłośników gór.

Tak zaaranżowano wnętrza muzeum Kasprowicza podczas prezentacji słuchowiska w Noc Muzeów. Czy i tym razem będzie równie magicznie?


Share this: