Gdy zimy wciąż nie za wiele

Gdy zimy wciąż nie za wiele

lut 2, 2019 | ATRAKCJE I ROZRYWKA

Gdy zimy wciąż nie za wiele

Zimowe atrakcje, czyli co jeszcze oprócz nart.

O bogatej ofercie narciarskiej w Zakopanem i jego okolicach napisaliśmy już sporo w tekstach poświęconych stacjom narciarskim (…) Jednak, nie każdy z nas umie i może jeździć na nartach. Choć sport jest bardzo popularny, niektórzy z nas wolą cieszyć się zimą w inny sposób i chyba nie ma osoby całkowicie odpornej na urok dużych ilości białego, puszystego śniegu. W wielu miejscach w Polsce i na świecie mroźne, śnieżne zimy są już tylko wspomnieniem, jednak w Zakopanem i jego okolicach wciąż potencjalnie mamy największą szansę zobaczyć jeszcze na własne oczy białe jezdnie, chodniki, drzewa na których spod czap śniegu ledwo przeświecają gałązki, zupełnie białe pola i łąki porysowane tylko gdzieniegdzie tropami zwierząt. Kto będzie miał szczęście zobaczyć ośnieżone góry w zimową, mroźną noc przy czystym niebie i jasnym Księżycu, nie zapomni tego widoku na długo.

Z myślą o fanach śniegu i zimy zakopiańczycy co roku udostępniają atrakcje, których nie spotkamy w innych miejscach w Polsce. Są to przede wszystkim kuligi. Konie, sanie, pochodnie i gorący poczęstunek w szałasie przy ognisku – czy to nie brzmi jak opis z bajki albo XIX-wiecznej powieści? Inna atrakcja to śnieżny labirynt i zamek, które stawiane są co roku pod wielką Krokwią w Zakopanem i stoją, dopóki…nie rozpuści ich wiosna. Oprócz tego znajdziemy w mieście mniej wyszukane, popularne miejsca rozrywki dla małych i dużych, jak lodowiska, górka saneczkowa, czy wielotorowa zjeżdżalnia. Na ulicach możemy też zobaczyć czasem pojedyncze sanie w zaprzęgu, górale oferują przejażdżki najchętniej wtedy, gdy jest dużo śniegu, choć dla zdeterminowanych turystów w deszczową aurę potrafią zorganizować sanie… na kołach. Tym, którzy kochają konie możemy polecić też stadninę w Bukowinie – zimowe przejażdżki to możliwość obcowania z piękną przyrodą. Oczywiście, również w zimie możemy wybrać się na wycieczkę w góry, jednak warunki turystyki zimowej i związane z nią kwestie bezpieczeństwa są tak inne od letnich, że dedykujemy im osobny tekst, który polecamy szczególnie tym, którzy w ogóle z górami nie są dobrze obyci.

Śnieżne komnaty są przytulne i pięknie oświetlone.

Kuligi

Organizatorów tej rozrywki jest wielu, uczciwie trzeba jednak przyznać, że usługi nie są na wyrównanym poziomie. Dobrze jest umawiać się z wyprzedzeniem, oczywiście śledząc czujnie prognozy pogody, ale potem dopilnować sprawy jeszcze na miejscu. Zdarza się bowiem, że górale przekazują między sobą zlecenie organizacji takiego przedsięwzięcia i nasza prośba może im umknąć w tłumie innych. Albo nie zbierze się wystarczająca grupa, deszcz pokrzyżuje plany – dlatego lepiej potwierdzić. Oczywiście, również już w trakcie pobytu w Zakopanem znajdziemy oferty kuligów w punktach informacji turystycznej, czy nawet w miejscu naszego noclegu, na głównych ulicach stoją też misie-przebierańcy z banerami i ulotkami. My, na podstawie opinii zadowolonych turystów, którzy wspominają swój udział w kuligu jako świetną przygodę, możemy polecić na początek kilka miejsc. I od siebie dodać, że najlepiej zorganizowany kulig nie będzie miłym wspomnieniem, jeśli ubierzemy się zbyt lekko. Oprócz naprawdę ciepłych ubrań przydać mogą się ogrzewacze chemiczne wkładane do rękawic i butów, które mają w ofercie sklepy sportowe na Krupówkach. Bywają też np. w Super-Pharmie.

Postój sanek konnych mieści się m.in. tuż obok Oczka Wodnego na górnych Krupówkach. Pojedziemy stąd np. pod Wielką Krokiew.

Kuligi w Dolinie Chochołowskiej i Kościelisku

GÓRAL -TOUR. Biuro specjalizuje się w organizacji wycieczek jednodniowych np. do Krakowa, Oświęcimia, Wieliczki, albo do Tatralandii na Słowację. Latem popularne są też spływy Dunajcem, a zimą – właśnie kuligi. Na życzenie klienta organizowane rano albo po zmroku, wzdłuż Kościeliska lub w Dolinie Chochołowskiej. Oprócz samej przejażdżki można zamówić gorący posiłek w szałasie przy ognisku, także z towarzyszeniem kapeli góralskiej. Warto zajrzeć na stronę www biura, przeczytać wskazówki dotyczące ubioru, by nic nie zepsuło nam zabawy. Możemy liczyć na transport busem na miejsce kuligu, a także organizację wydarzenia w weekendy i święta.

Biuro: ul. Krupówki 75,34-500 Zakopane+48 601 738 729 lub +48 601 231 884
E-mail: kontakt@goraltour-zakopane.pl

Kulig panoramiczny z pochodniami

Kulig odbywa się na stokach Wierchu Olczańskiego i Wierchu Poroniańskiego, skąd rozciągają się wspaniałe panoramy Tatr. Zbiórka wyznaczana jest na placu targowym pod Gubałówką i stamtąd uczestnicy kuligu udają się busem w okolice Olczy. Czeka na nas poczęstunek i tu również mamy możliwość zamówienia kapeli góralskiej.

34-520 Zakopane, Plac targowy pod Gubałówką

+ 48 889 795 800, +48 795 567 772

www.facebook.com/kuligizpochodniamizakopane

kuligpanoramiczny@gmail.com

Kulig do Kuźnic, nad Morskie Oko, po terenach wokół Zakopanego

Kuligi.eu.

Kuligi dla grup i indywidualne, w tym oferta walentynkowa. Firma oferuje zastąpienie sań bryczkami w razie niesprzyjających warunków pogodowych. Różne trasy do wyboru, poczęstunek, ognisko.

Witkiewicza 8, 34-500 Zakopane (biuro kuligów jest znajduje się w sklepie papierniczym, czynne Pn-Pt 10-17/So 10-15/Nd telefonicznie)

+48 692 616 079,

www.kuligi.eu

Kulig z pochodniami z widokiem na góry – to co najpiękniejsze zimą.

***

Sanki, labirynt, śnieżny zamek

Może się zdarzyć, że nie mamy jednak ochoty na kulig, albo istnieją poważne przeciwwskazania – np. mamy alergię na końską sierść lub astmę. Możemy wtedy wybrać się na sanki sami. W samym centrum Zakopanego, na górnej Równi Krupowej usypano sztuczną górkę, która cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Naturalnych stoków też w okolicy nie brakuje, jesteśmy przecież w górach. Istnieje także miejsce na Gubałówce, Snow Zabawa gdzie można pojeździć sankami za skuterem śnieżnym, albo też za nim na pontonie. Jest tutaj także wiele innych atrakcji, jak snow-tubing.

Snow Zabawa

ul. Droga Zubka 40

34-500 Zakopane

+48 501 570 570

www.snowzabawa.pl

info@snowzabawa.pl

Na sankach możemy też jeździć pod Wielką Krokwią w Snowlandii. Jest tam długi na 200 metrów wieloślizgowy tor saneczkowy ze sztucznym oświetleniem, czynny od 10 do 20. Snowlandia to także, a może przede wszystkim labirynt śnieżny, największy w Europie, oraz zamek śnieżny.

Labirynt śnieżny ma powierzchnię nawet 3000 m2, szukanie w nim drogi wyjścia zajmuje ok. 30-40 minut, a ściany są na tyle wysokie, że nawet osoby obdarzone wysokim wzrostem nie mogą podejrzeć drogi wyjścia. Labirynt czynny jest w godzinach 10-22, ostatnie bilety sprzedawane są o 21.

Śnieżny Zamek w całości zbudowany jest ze śniegu. Jego baszty wznoszą się na wysokość 16 metrów. To miejsce pełne komnat, tajemnych przejść, tuneli, którymi można dotrzeć na basztę czy taras z których rozciąga się piękny widok, na przykład na Wielką Krokiew, Giewont oraz całą Śnieżną Krainę, czyli inne obiekty Snowlandii.

Lodowy Pałac Królowej Śniegu to miejsce ze śniegu i lodu, pełne niesamowitych komnat z licznymi rzeźbami wykonanymi przez artystów z Podhala i Słowacji. Można tu usiąść na lodowym tronie, położyć się na lodowym łożu bądź ogrzać się przy lodowym kominku.

Warto skontaktować się z obiektem, zanim się tam wybierzemy, dość często zmieniane są godziny otwarcia, a stan i dostępność atrakcji uzależnione są mocno od aktualnych warunków pogodowych.

Snowlandia

ul. Piłsudskiego 38, 34-500 Zakopane (nieopodal Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza)

+48 797 378 887

www.snowzabawa.pl

kontakt@snowlandia.pl

Widok na całą Snowlandię – labirynt, tor saneczkowy i zamek. Nad wszystkim góruje Wielka Krokiew, a w oddali Giewont.

***

Łyżwy

Na miłośników łyżwiarstwa czeka lodowisko obok wyciągu narciarskiego na Harendzie, gdzie działa wypożyczalnia łyżew. A także niewielkie lodowisko Tafla przy ulicy Nowotarskiej 27 w samym centrum miasta.

Lodowisko Tafla – +48 662 294 179, www.facebook.com/LodowiskoTAFLA

Lodowisko Harenda – Biuro
tel. +48 18 20 256 80
fax. +48 18 20 256 87

biuro@harendazakopane.pl

Natomiast największe lodowisko na Podhalu znajduje się w Centralnym Ośrodku Sportu. Otwarte w godzinach 9-20. Jest tam również profesjonalny tor lodowy – udostępniany, gdy nie trenują na nim grupy sportowców.

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem
ul. Bronisława Czecha 1
34-500 Zakopane
Sekretariat: PN – PT: 7:00 – 15:00 
tel. 18 263 26 60
fax 18 201 49 06  
sekretariat.zakopane@cos.pl

Lodowisko Tafla cieszy się powodzeniem – choć nieduże, jest w samym centrum miasta, dobre na krótki wypad dla początkujących.

***

Jazda konna

Tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie, nie boją się mrozu i śniegu, a do tego potrafią jeździć konno, lub chcą się tego nauczyć, możemy zarekomendować jeszcze jedną formę wspaniałego spędzenia czasu na Podhalu. Górski Ośrodek Jeździecki czynny jest także zimą, prowadzi szkolenia od zera, a także rekreacyjne przejażdżki w terenie. Jest pięknie położony w Bukowinie Tatrzańskiej, w sąsiedztwie lasu, co sprzyja podziwianiu pięknych widoków na całe Tatry. Prowadzone są tu zarówno zajęcia indywidualne, jak i obozy jeździeckie, w stadninie znajduje się 11 koni, brak kucyków dla dzieci, ale właściciele miejsca zapewniają, że te większe są wyjątkowo łagodne i przyuczone do pracy z najmłodszymi.

34-530 Bukowina Tatrzańska, Słoneczna 17

+48 18 20 77 290, +48 888 850 858

www.kwaterybukowina.pl/jazda-konna

info@KwateryBukowina.pl

Oczywiście, wszystkie tu wymienione atrakcje najwięcej radości sprawią nam przy pięknej pogodzie, dużej ilości śniegu. Jeśli akurat nie trafimy na takie warunki, z pewnością znajdziemy coś interesującego wśród propozycji, o których piszemy w tekście „Gdy pada deszcz. Zimowe (i nie tylko) atrakcje w Zakopanem”.

Anna Markiewicz